Primarul comunei Mîrşani Constantin Ghencioiu şi viceprimarul Laurenţiu Răducanu au fost reţinuţi pentru 24 de ore, în noaptea de miercuri spre joi, alături de alte opt persoane - angajaţi ai primăriei şi ai unei şcoli din localitate, precum şi reprezentanţi ai unor societăţi comerciale - într-un dosar privind infracţiuni la regimul achiziţiilor publice, informează Agerpres.
Cele zece persoane sunt bănuite, potrivit IPJ Dolj, de comiterea mai multor infracţiuni de abuz în serviciu, complicitate la abuz în serviciu, uzurparea funcţiei şi infracţiuni de fals, iar acestea au fost reţinute în urma a 12 percheziţii efectuate miercuri la mai multe adrese din Craiova şi comunele Mîrşani şi Cârcea.
Din cercetările efectuate de poliţişti şi procurori, precizează IPJ Dolj, a rezultat că, în perioada 2010 - 2014, reprezentanţii legali ai Primăriei din comuna Mîrşani au încheiat contracte de achiziţii lucrări de reparaţii la diferite obiective, alimentare cu apă, concesionarea unor suprafeţe de teren, pietruire drumuri, fără respectarea condiţiilor legale şi au aprobat plata unor operaţiuni neexecutate ori supraevaluate. "Activitatea infracţională s-a derulat cu complicitatea proiectantului şi a celor doi diriginţi de şantier, precum şi a executanţilor lucrărilor enumerate. În aceleaşi condiţii s-a procedat şi în cazul unei şcoli din localitate unde, prin simularea procedurii de licitaţie, a acordat unei societăţi lucrări de reparaţii, aprobând situaţii de plata pentru lucrări supraevaluate", precizează IPJ Dolj.
Potrivit sursei citate, prejudiciul total creat s-ar ridica la suma de 325 510 lei care a fost recuperat în totalitate prin restituirea unor sume de către inculpaţi, respectiv 160 000 lei, dar şi prin măsuri asigurătorii faţă de bunuri imobile aparţinând acestora.
Alături de primarul Constantin Ghencioiu, 67 de ani şi viceprimarul Laurenţiu Răducanu, 35 de ani, au mai fost reţinuţi Marcel Gugu, 60 de ani, fost director al Şcolii nr.1 din Mîrşani, Anghel Constanţa, 63 de ani - contabila Primăriei Mîrşani, Marioara Dan, 55 de ani - contabila şcolii din localitatea Mîrşani, Tudor Cîrjaliu, 46 de ani - administrator societatea comercială, Mădălina Tănăsescu, 34 de ani - administrator societate comercială, Marcel Tănăsescu, 62 de ani, Craiova, Daniela Mitrea, 50 de ani, şi Paul Brădiş, 47 de ani - diriginţi de şantier.
Cele 10 persoane reţinute vor fi prezentaţi, joi, Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova cu propunerea de sesizare a instanţei de judecată pentru arestare preventivă.
Primar și viceprimar, reținuți într-un dosar privind infracțiuni economice
Explorează subiectul
Articole Similare

57
Radu Miruţă: Oameni buni, niciun politician nu vine cu o baghetă magică
57

2.559
Cotroceniul lovește în campania USR pentru Primăria Capitalei: "O să ajungă să-i enerveze pe simpatizanţii lui Nicuşor Dan"
2.559

119
Șase candidați pentru Primăria Capitalei, validați de Biroul Electoral Municipal
119

2.849
Traian Băsescu, revoltat după cazul morții fetiței de 2 ani: "Pe mine mă șochează. Clinica privată trebuie călcată în picioare"
2.849

2.451
Traian Băsescu nu vede cu ochi buni demisia lui Ilie Bolojan: "Toți îl atacă, dar nimeni nu vrea să îi ia locul"
2.451

1.976
Ludovic Orban îi ia apărarea lui Nicușor Dan în scandalul numirii lui Vlad Voiculescu: "Cercetarea nu se închide să nu se facă de râs procurorul"
1.976

3.923
Traian Băsescu o critică dur pe Anca Alexandrescu: "Se desumflă povestea suveranistă / Ea și Simion au vrut să trăiască din simpatia pentru Călin Georgescu"
3.923

167
Candidatura lui Ciprian Ciucu la Primăria Capitalei a fost admisă de Biroul Electoral Municipal
167

399
Diana Șoșoacă la Moscova alături de fostul președinte al Rusiei, Dmitri Medvedev
399

1.597
Consilierul prezidențial Ludovic Orban critică dur pe magistrați în scandalul cu reforma pensiilor "babane": E jenant! Este o poziție complet nerezonabilă, nu poate fi acceptată
1.597

116
George Simion, nou mesaj pentru coaliție: 'În ţară este jale, în ţară este prăpăd. Ţara nu mai există!'
116

4.905
Scandalul "Pozelor False" - Cine din USR a făcut-o pe Elena Lasconi să publice fotografiile cu Nicușor Dan, Coldea și Ponta
4.905

1.202
Biroul Electoral al Municipiului București a validat candidatura Ancăi Alexandrescu la Primăria Capitalei: Și candidații PSD, PNL și USR au fost admiși
1.202


















Comentează