Primăria Capitalei vrea să împuternicească ASSMB pentru găsirea de imobile în care să fie relocate trei spitale mari din Capitală, printre care și Spitalul „Panait Sîrbu” (Maternitatea Giulești), unde peste 20 de copii ar fi fost infectați recent cu stafilococul auriu, scrie Mediafax.
Primăria Capitalei vrea să împuternicească Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București (ASSMB) să găsească mai multe imobile pentru relocarea spitalelor „Prof. Dr. Panait Sîrbu" (Maternitatea Giulești), a Spitalului Clinic de Chirurgie Oro-Maxilo-Facială „Prof. Dr. Dan Theodorescu” şi a unei părți din spitalului Clinic „Dr. I Cantacuzino", respectiv a secțiilor de Obstetrică-Ginecologie şi Neonatologie.
Citește și: Avertismentul medicilor: Ce trebuie să ştii înainte de a mânca murături
Potrivit unui proiect de hotârâre în acest sens, aflat pe ordinea de zi a ședinței Consiliului General al Muncipiului București de miercuri, necesitatea relocării acestor spitale este argumentată prin faptul că fie nu îndeplinesc normele Direcției de Sănătate Publică, fie sunt clădiri cu risc seismic.
În ceea ce privește „Maternitatea Giulești”, pentru relocarea acesteia este nevoie de un spațiu de 14.000 metri pătrați.
Peste 20 de bebeluși care s-au născut recent la Maternitatea Giulești au fost aduși la Spitalul Grigore Alexandrescu din Capitală fiind infectați cu stafilococul auriu.