Primarul municipiului Botoşani, Cosmin Andrei, a scăpat de controlul judiciar în dosarul în care este acuzat de DNA de fapte de corupţie, informează Agerpres.
Magistraţii Tribunalului Botoşani au ridicat măsura controlului judiciar impus primarului din Botoşani de procurorii de la Serviciul Teritorial Suceava al Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA).
"În temeiul art. 242 alin. 1 din Codul de procedură penală, dispune revocarea măsurii controlului judiciar luate prin Ordonanţa nr. 3/P/2024 din 02.02.2024 a DNA. Serviciul Teritorial Suceava prelungită prin Ordonanţa din 25.03.2024 a DNA - Serviciul Teritorial Suceava, faţă de inculpatul Andrei Cosmin-Ionuţ, trimis în judecată pentru săvârşirea infracţiunii de folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informaţii ce nu sunt destinate publicităţii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informaţii, în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri, ori alte foloase necuvenite, prevăzută de art. 12 alin. 1 lit. b) din Legea nr. 78/2000", se arată în soluţia pe scurt a Tribunalului Botoşani postată pe portalul instanţelor de judecată.
Primarul municipiului Botoşani, Cosmin Andrei, a fost trimis în judecată, pe 8 mai, de procurorii Serviciului Teritorial Suceava al DNA pentru săvârşirea infracţiunii de folosire, în orice mod, direct sau indirect, de informaţii ce nu sunt destinate publicităţii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informaţii, în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri ori alte foloase necuvenite.
Edilul Botoşaniului este suspectat că, pe 25 august 2021, ar fi remis lista cu subiectele propuse de către membrii comisiei unei candidate la postul de "consilier clasa I, grad profesional superior" scos la concurs de instituţia pe care o conducea. Ca urmare a acestor demersuri, la data de 26 august 2021, persoana respectivă ar fi promovat concursul şi ar fi ocupat, în mod fraudulos, postul respectiv.
Dosarul a fost trimis spre judecată Tribunalului Botoşani.
Cosmin Andrei şi-a depus candidatura pentru un nou mandat de primar al municipiului Botoşani din partea Partidului Social Democrat.
Primarul Botoșaniului a scăpat de controlul judiciar
Explorează subiectul
Articole Similare

3.977
Traian Băsescu: 'Trump nu mai este o soluție'! UE trebuie să negocieze direct cu Putin
3.977

5.049
Băsescu, reacție dură după imaginile cu Nicușor Dan: 'A fost o umilință pentru România'
5.049

14
Lucian Rusu (PNL): 𝐀𝐧𝐮𝐥 𝟐𝟎𝟐𝟔 𝐞𝐬𝐭𝐞 𝐚𝐧𝐮𝐥 𝐬𝐭𝐚𝐛𝐢𝐥𝐢𝐳𝐚̆𝐫𝐢𝐢 𝐬̗𝐢 𝐚𝐥 𝐫𝐞𝐥𝐚𝐧𝐬𝐚̆𝐫𝐢𝐢 𝐫𝐞𝐬𝐩𝐨𝐧𝐬𝐚𝐛𝐢𝐥𝐞
14

1.934
Situație incredibilă: Tocmai ministrul Agriculturii NU știa că România va susține acordul UE-Mercosur
1.934

6.537
Război pe taxele locale! Olguța Vasilescu pune tunurile pe Ilie Bolojan: 'Se pare că banii nu rămân la primării' / Amenințare cu blocaj în Coaliție
6.537

3.077
Ludovic Orban a răbufnit: 'Mă rog să intervină cât mai repede justiția care nu iartă pe nimeni'
3.077

33
MAE avertizează românii să evite orice călătorie în Iran
33

4.018
Un greu al PNL dă semnalul revoltei și critică puternic Guvernul Bolojan: Presiunea deficitului a fost împinsă la nivel local
4.018

2.373
'O asumare curajoasă' - Consilierul Radu Burnete salută acordul UE–Mercosur. Ce câștigă România
2.373

127
Grupul PACE-Întâi România: Prin Mercosur, România este împinsă spre statutul de piaţă de desfacere
127

41
Dan Motreanu cere garanții că Fondul european pentru competitivitate nu va favoriza multinaționalele
41

4.776
Nicușor Dan a promulgat legea pregătirii militare: cine primește bani și cine intră în rezervă / Alte decrete semnate de președinte
4.776

2.642
Marcel Ciolacu ironie tăioasă, după ce Ilie Bolojan s-a lăudat cu un record de investiții, moștenite de la fostul Guvern
2.642

















Comentează