Două prime cazuri de infecţie cu noul coronavirus au fost diagnosticate în Venezuela, la un bărbat şi o femeie întorşi din călătorii în Europa, a informat vineri vicepreşedinta Delcy Rodriguez, care a anunţat, de asemenea, închiderea tuturor unităţilor de învăţământ, informează AFP potrivit Agerpres.
"În această dimineaţă, două cazuri de coronavirus au fost diagnosticate în Venezuela", a precizat Rodriguez în timpul unui consiliu de miniştri difuzat de televiziunea de stat.
Noul coronavirus a fost detectat la doi venezueleni, o femeie de 41 de ani, care a vizitat recent Statele Unite, Italia şi Spania, şi un bărbat de 52 de ani, care a călătorit în Spania.
Ambii sunt originari din Miranda, un stat din nordul Venezuelei, din care face parte estul Caracasului.
Cei doi pacienţi "se află în carantină, iar noi suntem în curs de a identifica contactele directe ale acestora, precum şi lanţul contactelor lor indirecte", a subliniat Rodriguez.
Pasagerii de pe cursele aeriene Iberia provenind din Spania, de pe 5 şi, respectiv 8 martie, la bordul cărora s-au aflat cei doi pasageri, "trebuie să intre imediat în carantină preventivă obligatorie", a adăugat ea.
O altă măsură preventivă: toate unităţile de învăţământ - de la grădiniţe la universităţi - îşi vor închide porţile începând de luni.
Joi, preşedintele Nicolas Maduro a decretat suspendarea tuturor legăturilor aeriene cu Europa şi Columbia timp de o lună, precizând totodată că sistemul de sănătate venezuelean este în "stare de urgenţă".
Venezuela este una dintre ultimele ţări din America de Sud care a confirmat cazuri de infectare cu noul coronavirus pe teritoriul său.
Primele două cazuri de infectare cu COVID-19 în Venezuela - Școlile vor fi închise
Articole Similare

173
Patru români, lovitură de milioane în Germania: Au jefuit vila unui nume greu din Formula 1. Victimele, legate și ținute ore întregi sub amenințare
173

34
Televiziunea de stat din Bosnia şi Herţegovina ar putea fi închisă
34

1.635
Ambasadorul american din Israel sare la gâtul lui Tucker Carlson: Este cu adevărat periculos/ Ce spune despre grațierea lui Netanyahu
1.635

85
Cazul Jeffrey Epstein - Se cere audierea lui Donald Trump
85

50
Dosarul Jeffrey Epstein: Bruxellesul cere o anchetă a UE asupra lui Peter Mandelson
50

39
Israelul reia bombardamentele în estul Libanului
39

1.063
Liderul opoziției maghiare sugerează că Viktor Orban e dictator: alegerile o să fie „un referendum”
1.063

81
Patru ani de război - Ucraina pregăteşte noi schimbări în sistemul de mobilizare
81

79
Radoslaw Sikorski apără UE, în Parlament, împotriva unei tentaţii tot mai mari a unui Polexit
79

3.492
Americanii sunt tot mai îngrijorați de capacitatea mentală a lui Trump: „a devenit dezordonat odată cu vârsta”
3.492

59
Înaltul Comisar ONU pentru Drepturile Omului: Israelul își propune să aducă „o schimbare demografică permanentă” în Cisiordania și Gaza
59

39
Rusia va ajuta la selectarea şi antrenarea primului astronaut din Myanmar
39

865
Cât ar mai putea dura războiul din Ucraina: Rusia nu are niciun termen limită
865
















Comentează