Primele reacții ale handbalistelor după semifinala dramatică pierdută cu Norvegia

cristina neagu

Norvegia a cîștigat semifinala împotriva Românei, scor 33-35. Paula Ungureanu a comentat partida la final și s-a arătat mîndră de performanța obținută de tricolore.

"Sînt atît de mîndră de echipa mea! Nu mai am cuvinte. Sînt foarte supărată. Nu vreau să comentez arbitrajul, la rece mai bine.

Norvegia nu a fost mai bună. Am jucat fantastic! O să o spun de 100 de ori, am jucat incredibil azi.

Într-adevăr am avut o repriză a doua foarte bună. Am fost acolo. Mă bucur din suflet că am ieșit sănătoase și că am arătat că sîntem o echipă.

Să dea Dumnezeu să facem un meci bun duminică și să ne bucurăm la final", a zis Paula Ungureanu la Dolce.

Antrenorul secund al naționalei României de handbal, Costică Buceschi, a atacat dur arbitrajul după înfrîngerea împotriva Norvegiei din semifinalele Campionatului Mondial.

"Am tras un semnal de alarmă cînd am aflat cine ne va arbitra. Fetele mi-au zis că puteam juca pînă mîine dimineață și tot nu cîștigam. Am jucat de la egal la egal cu ele.

Mergem înainte, mai avem un meci foarte important. Fetele au arătat că avem o echipă bună. Cînd am eliminat Danemarca, era clar că o să se întîmple ceva. Nu putea să se joace o finală cu sala 3 sferturi goală.

În repriza a doua am jucat fantastic", a zis Costică Buceschi la DolceSport.