Cătălin Drulă a declarat că bugetul Capitalei pentru 2026 trebuie să fie construit pornind de la prioritățile mari ale orașului, inclusiv implementarea celor două referendumuri aprobate de bucureșteni acum un an.
„Avem nevoie de noi magistrale de metrou, extinderea liniilor de tramvai, reabilitarea străzilor și investiții în parcurile mari ale orașului. De asemenea, trebuie să punem în practică referendumul care prevede un singur buget pentru București, finanțând mai întâi proiectele majore”, a declarat Drulă.
Potrivit fostului ministru, proiectele de infrastructură sunt blocate din cauza lipsei fondurilor și a bugetelor separate pentru sectoare, sisteme introduse printr-o ordonanță de urgență în 2001.
Cătălin Drulă a menționat că există contracte de execuție semnate pentru mai multe lucrări, dar acestea nu pot avansa din lipsă de alocări financiare.
El a subliniat și problemele sociale: „Avem 500 de milioane de lei restanță la plata drepturilor persoanelor cu dizabilități, iar lipsa fondurilor afectează și proiectele de transport public.”
Cătălin Drulă propune un plan pe 10 ani pentru dezvoltarea Bucureștiului, care să fie pus în aplicare odată cu implementarea referendumului, revenind astfel la un buget unitar pentru întreaga capitală și la prioritizarea proiectelor majore pentru oraș.





























Comentează