Primul serial de teatru pentru copii din România, "Godottino", va avea premiera sâmbătă, de la ora 11,00, în noul spaţiu al Teatrului Godot din incinta Palatului Bragadiru, informează agerpres.
"Teatru Godot lansează o producţie originală - 'Godottino', o provocare adresată tinerei generaţii, de a fi 'cool' prin curiozitatea nativă şi 'smart' prin alegerile făcute. Un proiect ambiţios, Godottiono ţinteşte să contribuie la formarea armonioasă - emoţională şi psihologică, a celor mici, promovând prin acest prim episod teatral - 'Origini', conceptul de educaţie prin cultură, într-un cadru de poveste, în sala de spectacole a Palatului Bragadiru, clădire aflată în patrimoniul cultural al Bucureştiului", precizează organizatorii.
Scenariul şi regia poartă semnătura Ginei Lazăr, iar din distribuţie fac parte Andrada Fuscaş, Ana Maria Pop, Andreea Şovan, Vlad Brumaru, Vlad Ionuţ Popescu/Valentin Paraschivu.
Personajul principal al spectacolului este Godottino, un copilaş de 9 ani, care are tot felul de curiozităţi, printre care cea mai interesantă pare a fi robotica. Pasiunea sa pentru ştiinţă îl va purta în aventuri haioase, dar nu lipsite de suspans, în timp ce teme actuale cu care societatea se confruntă, precum şi posibilele soluţionări, sunt schiţate şi adresate în contextul evoluţiei relaţiei dintre micuţul Godottino şi cei apropiaţi lui, se arată în prezentarea spectacolului.
"O piesă de teatru, atât pentru copii, cât şi pentru părinţi, 'Godottino' nu doar observă contextul social, ci propune soluţii pentru rezolvarea unor tensiuni şi situaţii, care pot apărea adesea, atât în mediul familial, cât şi in relaţiile cu prietenii, colegii şi profesorii de la şcoală. Subiecte precum relaţiile de prietenie şi sentimentele mai mult sau mai puţin pozitive asociate acestora, mediul înconjurător şi sustenabilitatea, tehnologia şi folosirea ei într-un context pozitiv, relaţia câteodată tensionată cu părinţii, dar şi cât este ea de importantă pentru sănătatea emoţională, sunt doar câteva din temele ce vor fi abordate în acest serial de teatru pentru copii, recomandat celor între 5 - 12 ani", se arată în comunicat.
Bilete pentru spectacol se pot achiziţiona online, de pe site-ul Teatrului Godot.
După spectacol, în grădina Palatului Bragadiru, va avea loc un Family Brunch şi o expoziţie de robotică organizată de Universitatea de Robotică Bucureşti. Vor avea loc activităţi distractive şi educative, precum şi un photo corner special, unde copiii vor putea să-l cunoască pe Godottino şi să participe la o sesiune de autografe pe baloane modelante.
Primul serial de teatru pentru copii din România, 'Godottino', va avea premiera sâmbătă la Palatul Bragadiru
Articole Similare

910
Loredana Groza și-a îngropat tatăl - Oamenii au rămas mirați de ținuta vedetei
910

2.470
Actriță, fiica unui celebru actor de la Hollywood, găsită fără viață într-un hotel de lux. Nu se cunosc cauzele decesului
2.470

1.914
Ce a dus la dispariția 'oamenilor hobbit'? Cercetătorii explică lanțul colapsului care le-a fost fatal
1.914

3.842
Putem zbura peste Polul Nord, dar nu și peste Polul Sud. Misterul zborurilor polare a fost dezvăluit
3.842

26
Tom Hanks și Keanu Reeves își fac debutul literar în limba franceză. Vor publica primele romane
26

22
Seriale noi pe Disney+ în ianuarie 2026
22

48
Tugan Sohiev va dirija Concertul de Anul Nou de la Viena în 2027
48

412
„Sinecură” și „suveranitate” domină topul căutărilor pe dexonline în 2025
412

3.007
Un dirijor de talie internațională spune stop la Cluj. Mărturia lui Cristian Mandeal despre nereguli grave la Filarmonică
3.007

197
VIDEO A fost lansat colindul anului 2025: 'Colindați colindători' în interpretarea Grupului Psaltic 'Tronos'
197

134
Rusul Tugan Sohiev va dirija în 2027 Concertul de Anul Nou al Filarmonicii din Viena
134

85
Patriarhia Română a transmis un mesaj de condoleanţe în urma tragediei de la Crans-Montana
85

143
Concertul de Anul Nou de la Viena, mai incluziv sub bagheta dirijorului canadian Yannick Nezet-Seguin
143

















Comentează