Legătura dintre Federaţia Română de Scrimă şi Coroana Română este una foarte veche, a afirmat, miercuri, Principele Radu, la un eveniment dedicat tinerilor sportivi medaliaţi la Campionatele mondiale de scrimă pentru cadeţi şi juniori.
Evenimentul a fost organizat în grădina Palatului Elisabeta, fiind pentru prima oară în acest an când aici a fost găzduită o manifestare în format fizic.
"Legătura dintre Federaţia Română de Scrimă şi Coroana Română este una foarte veche, atât de veche încât sportul dumneavoastră se numără printre primele care au luat o formă instituţională în România în secolul trecut. Şi sfârşitul secolului al XIX-lea a avut începuturi în ceea ce priveşte viaţa sportivă profesionistă, dar abia începutul secolului XX a consolidat mişcarea sportivă, pe deceniu ce trecea, în tot mai multe şi mai multe şi mai multe domenii distincte sportive, care au ajuns curând să fie de nivel european şi, nu peste multă vreme, mondial", a spus Principele Radu, citat de Agerpres.
El şi-a exprimat satisfacţia pentru rezultatele obţinute de tinerii sportivi români.
"Când vezi astăzi o nouă generaţie de sportivi care îşi dedică talentul scrimei, în toate formele ei, nu poţi decât să fii bucuros că, pe de-o parte, continuitatea îşi spune cuvântul şi în sport, aşa cum şi-o spune în cultură, în ştiinţă, în tradiţiile româneşti, în politică, în diplomaţie, în arte şi, pe de altă parte, că această complicitate atât de frumoasă între Coroana Română, în toate generaţiile ei, şi sportul românesc continuă, indiferent de vicisitudini, indiferent de capriciile vremii sau ale vremurilor", a evidenţiat Principele Radu.
Custodele Coroanei Române, Margareta, şi Principele Radu au primit, miercuri, la Palatul Elisabeta, o delegaţie formată din tineri sportivi medaliaţi la Campionatele mondiale de scrimă pentru cadeţi şi juniori, desfăşurate la Cairo, în aprilie 2021.
La eveniment au participat preşedintele Federaţiei Române de Scrimă, Marius Florea, care a mulţumit pentru organizarea festivităţii, antrenorii de club ai sportivilor medaliaţi, precum şi alţi membri ai conducerii FRS.
În finalul întâlnirii a avut loc o scurtă demonstraţie de scrimă în grădina Palatului Elisabeta.
Federaţia Română de Scrimă se află, din anul 2011, sub Înaltul Patronaj al Principelui Radu.
Principele Radu al României vorbeste despre legătura dintre Federaţia Română de Scrimă şi Coroană
Explorează subiectul
București
9°C
Articole Similare

336
FOTO Accident teribil în Cluj: Traficul pe DN 1F e blocat, cinci bărbați sunt încarcerați / S-a solicitat elicopterul SMURD
336

8
Elevii de clasa a VIII-a află notele de la simularea Evaluării Naționale
8

35
Începe prohibiţia pescuitului la scrumbie şi rizeafcă
35

1.416
Ei și-au împărțit pumni, poliția le-a dat cătușe: Cum s-a încheiat răfuiala din plină stradă, de la Adjud
1.416

2.650
FOTO- VIDEO Situație de urgență în Vrancea - Zeci de oameni evacuați din calea inundațiilor
2.650

2.536
Vizită importantă de la Bruxelles în țară - Românca de la vârful UE și un comisar european, întâlniri cu preşedintele Nicușor Dan şi cu premierul Ilie Bolojan
2.536

1.197
România nu intră în războaie: ministrul Apărării exclude trimiterea de trupe în Ucraina și Iran. 117 militari aflați în Irak au fost evacuați rapid
1.197

2.779
'La semnalul următor va fi ora…': povestea din spatele celei mai cunoscute voci după care românii își fixau ceasurile
2.779

1.075
Horoscopul zilei de 31 martie 2026. Leii au o zi în care vor să fie observați. Află ce se întâmplă cu zodia ta
1.075

1.823
Locurile din avion care îți pot transforma zborul într-un coșmar: ce spun experții
1.823

5.772
Noua „modă” de Paște: carnea care începe să înlocuiască mielul, la același preț, dar considerată mai sănătoasă
5.772

160
Poliţia Locală Bucureşti, distribuind imagini cu doi şoferi care s-au bătut la Piaţa Rosetti: Lăsaţi orgoliul la o parte, câteva secunde de furie va pot costa mult mai mult decât un minut pierdut în trafic
160

76
Şase persoane au rănite într-un accident rutier produs pe Varianta de Ocolire Cluj Nord-Est
76
















Comentează