Prinţul Charles va desfăşura o vizită în Israel şi în teritoriile palestiniene luna viitoare, în numele guvernului britanic, a anunţat miercuri familia regală, informează dpa potrivit Agerpres.
Prinţul Charles se va deplasa la Forumul Mondial al Holocaustului de la Ierusalim, la invitaţia preşedintelui israelian Reuven Rivlin, la 23 ianuarie, şi "îşi va asuma o serie de angajamente în numele guvernului britanic", a subliniat biroul de presă al Prinţului Charles, Clarence House.
Preşedinţii Rusiei, Franţei, Germaniei, Italiei şi Austriei se numără printre liderii de state care intenţionează să participe la Ziua de Comemorare a Victimelor Holocaustului, marcată la 27 ianuarie, la împlinirea a 75 de ani de la eliberarea lagărului de exterminare de la Auschwitz, a anunţat anterior biroul de presă al lui Rivlin.
Prinţul Charles va întreprinde de asemenea o misiune guvernamentală în teritoriile palestiniene ocupate, la invitaţia preşedintelui palestinian Mahmoud Abbas, a precizat Clarence House.
Prinţul Charles, care este primul fiu al Reginei Elisabeta a II-a, a mai vizitat Ierusalimul în 2016 şi în 1995, în numele mamei sale.
Fiul cel mare al lui Charles, Prinţul William, a întreprins prima vizită oficială a Casei Regale în Israel şi în teritoriile palestiniene, anul trecut, după o cerere în acest sens din partea guvernului britanic.
Prinţul Charles va desfăşura o vizită în Israel şi în teritoriile palestiniene
Explorează subiectul
Articole Similare

52
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Kremlinul insistă ca Ucraina să cedeze tot Donbasul
52

275
Ați văzut bilele portocalii, galbene sau albe de pe liniile electrice? Puțini știu la ce folosesc
275

794
VIDEO Rusia foloseşte un nou model de dronă în războiul din Ucraina
794

868
Trump reacționează după repatrierea trupului ultimului ostatic din Gaza: „Acum trebuie să dezarmăm Hamas”
868

24
Franța pregătește interzicerea accesului la rețelele de socializare pentru adolescenții sub 15 ani
24

697
O țară din Europa vrea să-i trimită la închisoare pe minori începând de la vârsta de 13 ani
697

28
Accesul la internet ar putea fi restabilit pentru companii în următoarele două zile, potrivit unui oficial iranian
28

2.263
VIDEO Dronele trimise de ruși au străpuns linia de apărare de la Kiev: capitala Ucrainei, atacată de Moscova
2.263

26
Autoarea atacului cu cuţitul de la Hamburg, internată de justiţie într-un spital psihiatric
26

80
Efectele acțiunilor ICE lovesc în partidul lui Trump - Un republican se retrage din cursa pentru funcția de guvernator al statului Minnesota
80

1.395
Incident incredibil: un român a încercat să fure un tren, apoi a atacat o polițistă și a provocat pagube. Unde a fost dus bărbatul
1.395

2.277
Armele care fac ravagii în Ucraina - Au făcut peste 70% dintre victime
2.277

2.372
În raportul serviciilor secrete apare scris negru pe alb: amenințarea din partea Rusiei e tot mai mare
2.372

















Comentează