PROBLEME Cel puţin trei militari ruşi au murit în confruntări cu insurgenţii, în Siria - surse

Autor: Denisa Miron, Colaborator

Publicat: 20-10-2015

Actualizat: 20-10-2015

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Cel puţin trei militari ruşi care luptau alături de forţele subordonate regimului Bashar al-Assad au fost ucişi în confruntări în Siria, alţii fiind răniţi, anunţă surse militare proguvernamentale citate de ziarul Le Figaro.

Evenimentul a avut loc pe frontul din Latakia acolo unde forțele pro-guvernamentale au lansat cu sprijinul aviației ruse o puternică ofensivă.

 

Dacă se confirmă informațiile, acesta ar fi primul incident cu soldați ruși din 30.09, data la care au început operațiunile aeriene ruse în sprijinul regimului de la Damasc.
Potrivit sursei pro-guvernamentale familiarizat cu situația militară în Siria, cel puțin 20 de ruși care ocupau o poziție în sectorul Nabi Yunis au fost surprinși de explozia unui obuz.
Până la această oră rușii nu au confirmat incidentul.

Dacă se confirmă informațiile, acesta va fi primul caz de accidente rusești în Siria de la Moscova a început 30.09 operațiunile sale aeriene în sprijinul regimului de la Damasc.
Potrivit sursei pro-guvern familiarizat cu situația militară în Siria, cel puțin 20 de ruși ocupat poziția în sectorul de Nabi Yunis la momentul exploziei a carcasei. La Moscova, Ministerul Apărării rus nu a răspuns încă.

 

Armata rusă efectuează din 30 septembrie atacuri în Siria. Moscova susţine că operaţiunile sale în Siria vizează grupările teroriste, în special Statul Islamic. SUA, care conduc coaliţia internaţională ce efectuează de un an lovituri aeriene împotriva grupării jihadiste din Siria, acuză Moscova că intevenţia sa are de fapt ca scop salvarea regimului Bashar al-Assad.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri