Proiectul 'Capitala Daciei - muzeu viu al patrimoniului cultural european' demarează toamna aceasta

Autor: Ioana Necula, Redactor

Publicat: 08-08-2020

Actualizat: 08-08-2020

Article thumbnail

Sursă foto: destinatii.eu

Proiectul „Capitala Daciei - muzeu viu al patrimoniului cultural european", finanţat cu 3 milioane de euro, este primul dintr-o serie care va fi implementată la Sarmizegetusa Regia începând din această toamnă, anunţă Ministerul Culturii, potrivit news.ro.

„Capitala Daciei - muzeu viu al patrimoniului cultural european" este finanţat cu 2 milioane de euro prin programul RO-Cultura, administrat de Ministerul Culturii, şi beneficiază de o cofinanţare de 1 milion de euro din partea Consiliului Judeţean Hunedoara.

Citește și: Sondaj-bombă! Cum stau PNL și PSD în preferințele românilor

Acesta are ca obiectiv restaurarea monumentului şi dezvoltarea economică şi socială a zonei, prin management cultural.

Bogdan Gheorghiu, ministrul Culturii, a transmis după o vizită întreprinsă la finalul acestei săptămâni: „Capitala Daciei - muzeu viu are un potenţial imens de a salvgarda patrimoniul nostru cultural”.

Proiectul presupune lucrări de restaurare, cercetări arheologice, realizarea de structuri modulare prin care vor fi promovate tradiţiile şi obiceiurile din judeţul Hunedoara, o expoziţie internaţională şi îmbunătăţirea traseelor de vizitare.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri