PSG a învins OGC Nice, scor 2-1, în Ligue 1. Mbappe a marcat golul victoriei

goal.com
mbappe

Starul Kylian Mbappe a marcat golul victoriei echipei Paris Saint-Germain în partida cu formaţia OGC Nice (2-1), sâmbătă, pe stadionul Parc des Princes, în etapa a 9-a campionatului de fotbal al Franţei.

Mbappe a început pe banca de rezerve acest meci, în care PSG a deschis scorul în prima repriză, prin argentinianul Lionel Messi, în urma unei lovituri libere (28), însă oaspeţii au restabilit egalitatea imediat după pauză, prin Gaetan Laborde (47), potrivit Agerpres.

Campionul mondial francez a intrat în joc în minutul 59 şi a reuşit să marcheze golul victoriei în finalul reprizei secunde (83).

Acesta este al optulea gol înscris de Mbappe de la debutul actualei ediţii din Ligue 1, francezul ocupând primul loc în clasamentul golgheterilor din Ligue 1, alături de brazilianul Neymar, colegul său de la PSG, care a fost integralist sâmbătă.

Românul Rareş Ilie nu a făcut parte din lotul lui OGC Nice la meciul de pe Parc des Princes.

În urma acestui succes, Paris Saint-Germain a revenit pe prima poziţie a clasamentului, depăşind-o cu două puncte pe Olympique Marseille, care urcase provizoriu în fotoliul de lider, vineri, după victoria de la Angers (3-0).

Rezultate:

Vineri

Angers - Olympique Marseille 0-3

Au marcat: Clauss (35), Luis Suarez (50), Gerson (59).

Sâmbătă

RC Strasbourg - Rennes 1-3

Au marcat: Diallo (72 - penalty), respectiv Kalimuendo-Muinga (38), Terrier (49), Gouiri (61).

Paris Saint-Germain - OGC Nice 2-1

Au marcat: Messi (29), Mbappe (83), respectiv Laborde (47).

Duminică se dispută partidele Lorient - Lille OSC, AC Ajaccio - Clermont Foot, Troyes - Stade Reims, AJ Auxerre - Brest, FC Toulouse - Montpellier, AS Monaco - FC Nantes şi RC Lens - Olympique Lyon.