Pugilista irlandeză Katie Taylor a învins-o printr-o decizie partajată la puncte pe portoricana Amanda Serrano, reuşind să-şi apere centurile mondiale WBA, WBC, IBF şi WBO ale categoriei uşoare după meciul disputat sâmbătă pe arena mitică Madison Square Garden din New York, conform AFP, citat de Agerpres.
Taylor, 35 ani, campioană olimpică la Londra în 2012, a fost văzută învingătoare de doi arbitri judecători (96-93, 97-93), în timp ce al treilea a preferat-o pe Serrano (96-94), după un meci foarte strâns desfăşurat pe durata a zece reprize.
Pugilista irlandeză a obţinut a 21-a sa victorie consecutivă în ringul profesionist, în timp ce Serrano, 33 ani, a încasat a doua înfrângere faţă de 42 victorii şi un egal. Portoricana, campioană WBC, WBO şi IBO la categoria pană, cu titluri mondiale la patru categorii diferite, era neînvinsă din 2012.
Meciul de pe arena newyorkeză a fost urmărit de 19.187 spectatori, care au urmărit o luptă spectaculoasă, fără menajamente, în care ambele pugiliste au dat totul în ring.
''A fost un război absolut timp de zece reprize. Sunt recunoscător că mă aflu într-o astfel de situaţie şi că am umplut arena la Madison Square Garden. Suntem amândouă câştigătoare. Am dărâmat atât de multe bariere pentru a ajunge aici'', a declarat Taylor după meci.
Campioana irlandeză a propus un meci revanşă, acceptat de Serrano, care ar putea avea loc în Irlanda, unde Taylor nu a boxat de când a trecut la profesionism.
Pugilista irlandeză Katie Taylor a învins-o pe portoricana Amanda Serrano, reuşind să-şi apere centurile mondiale WBA, WBC, IBF şi WBO
Explorează subiectul
Articole Similare

8
Portugalia a câştigat în premieră Cupa Mondială Under-17
8

7
Lansarea ligii rebele R360 a fost amânată pentru 2028
7

14
Iulian Chiriţa face spectacol la Campionatul Mondial de Juniori. Este în sferturi la simplu - Astăzi el joacă şi în semifinale la dublu masculin şi în finala de dublu mixt
14

8
Rapid, calificată în faza următoare a EuroCup. Va înfrunta o echipă din Turcia
8

10
Daniel Raj Stoican, în finală la Campionatul European de Seniori U23
10

3.969
Afaceristul Ioan Neculaie, fost patron la FC Brașov, condamnat la 10 ani de închisoare
3.969

10
Baschetbalistele de la Rapid, calificate în faza următoare a EuroCup. Vor înfrunta o echipă din Turcia
10

95
VIDEO Scene incredibile! Un fotbalist a fost lovit cu o sticlă de viceprimar
95

40
Verstappen susţine că ar fi avut asigurat deja titlul mondial cu maşina lui Norris
40

71
FOTO O pictură murală pe 400mp care îl reprezintă pe campionul olimpic şi mondial David Popovici, pe o clădire din Timişoara
71

115
FCSB a făcut primul transfer: 'Încă nu s-au semnat documentele, dar suntem înțeleși'
115

74
Doi fotbaliști saudiți au rămas fără 240.000 de euro la Paris
74

223
Ce se întâmplă cu Elias Charalambous și Mihai Pintilii după eșecul cu Steaua Roșie
223


















Comentează