Pugilista română Claudia Nechita a pierdut în sferturile de finală la Europene

mănuși box

Pugilista română Claudia Nechita, clasată pe locul 5 la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a fost învinsă la puncte de irlandeza Michaela Walsh (1-4), marţi, în sferturile de finală ale cat. 57 kg, la Campionatele Europene de box feminin de la Budva (Muntenegru).

La cat. 60 kg, Loredana Marin (CSA Steaua) va boxa miercuri cu kosovara Donjeta Sadiku pentru un loc în semifinale, potrivit Agerpres.

Marin este singura româncă rămasă în competiţie din delegaţia de cinci, care le-a mai cuprins pe Steluţa Duţă (categoria 48 kg/CSA Steaua), Alexandra Gheorghe (categoria 50 kg/CSM Slatina), Lăcrămioara Perijoc (cat. 54 kg/CSA Steaua) şi Claudia Nechita (cat. 57 kg/CSA Steaua), însoţite de antrenorii Adrian şi Mihaela Lăcătuş.

Federaţia Română de Box a stabilit ca obiectiv cucerirea a 1-2 medalii la competiţia continentală.

Perijoc este campioană europeană en titre, cucerind medalia de aur la ultima ediţie a Europenelor 2019, disputată în Spania, în timp ce Nechita a ocupat locul cinci atunci. La Alcobendas, România a participat cu şapte pugiliste şi a cucerit o singură medalie, iar Lăcrămioara Perijoc a învins-o în finala cat. 54 kg pe rusoaica Karina Tazabekova. Rusia are interdicţie de participare la această competiţie.