Oamenii lui Șor rămân cu conturile blocate. Consiliul Interinstituțional de Supervizare din Republica Moldova a aprobat în cadrul ședinței din 1 august punerea în aplicare a măsurilor restrictive internaționale ale UE în legătură cu acțiunile de destabilizare a R.Moldova, conform stiripesurse.md.
De menționat că în lista subiecților în privința cărora Consiliul UE a aplicat măsurile restrictive internaționale se regăsesc mai multe persoane care fac parte din gruparea „ȘOR”: Ilan Șor, Marina Tauber, Chiril Guzun, Arina Corșicova, Dumitru Chitoroagă, Maria Albot și Victor Petrov. La fel, în listă sunt incluși Gheorghe Cavcaliuc, Vladimir Plahotniuc, Igor Ceaika și agentul FSB Dmitri Miliutin.
Potrivit deciziei CIS, se aplică blocarea pe teritoriul R.Moldova a fondurilor și resurselor economice care aparțin, se află în proprietate, sunt deținute sau controlate de persoanele fizice indicate mai sus. Totodată, se interzice punerea fondurilor și a resurselor economice la dispoziția subiecților restricțiilor, precum și utilizarea fondurilor și a resurselor economice în beneficiul acestora.
Decizia respectivă este valabilă până la 29 aprilie 2025 și se reexaminează permanent.
Comentează