Șeful diplomației Uniunii Europene, Kaja Kallas, a avertizat împotriva presiunilor de a forța Ucraina să cedeze teritorii Rusiei în cadrul unui viitor acord de pace. În primul său interviu acordat în Marea Britanie de la discuțiile de pace de la Casa Albă, Kallas a declarat pentru BBC că permiterea Rusiei să păstreze teritoriile ucrainene ar fi o „capcană în care Putin vrea să ne bage”.
Regiunea Donbas din estul Ucrainei a fost de mult timp sub dispută cu Rusia, iar conflictul militar a forțat peste 1,5 milioane de ucraineni să își părăsească locuințele în ultimul deceniu. Ucraina a respins constant ideea cedării acestei regiuni în schimbul păcii, deși președinte american Donald Trump a menționat necesitatea unui „schimb de teritorii”.
Garanții de securitate
Kallas a subliniat importanța garanțiilor de securitate „credibile și robuste” pentru Ucraina, recunoscând că momentan nu există mulți „pași concreți” pentru crearea unei forțe de descurajare eficiente.
„Cea mai puternică garanție de securitate este o armată puternică a Ucrainei”, a afirmat ea, adăugând că stabilirea garanțiilor nu trebuie să fie doar pe hârtie.
Efectele întâlnirii dintre Trump și Putin
Lideri din Franța, Germania, Italia și Finlanda s-au întâlnit cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski la Casa Albă, la câteva zile după ce Trump l-a primit pe Vladimir Putin în Alaska.
Kallas a declarat că Putin a obținut „tot ce și-a dorit” și că acest lucru ar putea reduce interesul liderului rus pentru un acord de pace. „Putin doar râde, nu oprește masacrele, ci le intensifică”, a adăugat ea.
Kallas a anunțat că UE a lansat cel de-al 19-lea pachet de sancțiuni pentru a presa Rusia să inițieze discuții suplimentare. Între timp, Trump a stabilit un termen de două săptămâni pentru evaluarea negocierilor de pace dintre Rusia și Ucraina.
Zelenski pune presiune pe aliații occidental
Președintele ucrainean a pus la îndoială disponibilitatea Rusiei de a se întâlni cu el și a cerut claritate privind „arhitectura garanțiilor de securitate” în termen de 7–10 zile. De asemenea, Zelenski a criticat atacul aerian al Rusiei din Lviv, soldat cu cel puțin o persoană ucisă și mai multe rănite.
Președinții Finlandei și Franței au reiterat reticența față de Vladimir Putin. Alexander Stubb a declarat că liderul rus „rareori este de încredere”, iar Emmanuel Macron l-a numit „un prădător și un căpcăun la ușa noastră”. Ambii au participat la discuțiile de pace de la Casa Albă.
Zelenski a afirmat că este dispus să se întâlnească cu Putin „în orice format”, dar nu există semne că Moscova intenționează să se angajeze în negocieri substanțiale.
Comentează