Kremlinul a promis marţi o amplă dezbatere publică asupra amendamentelor la Constituţie propuse de preşedintele rus Vladimir Putin, exprimându-şi totodată susţinerea pentru ritmul accelerat al acestei reforme-surpriză, informează AFP potrivit Agerpres.
"Va exista o mare dezbatere asupra amendamentelor propuse", a declarat pentru presă purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, evocând "o vastă campanie de informare şi de discuţii".
Vladimir Putin a produs o surpriză miercuri în discursul său în faţa deputaţilor, anunţând această revizuire a Constituţiei, revizuire ce a dus la demisia premierului Dmitri Medvedev şi a guvernului său.
Putin a explicat această decizie prin faptul că "o cerere pentru schimbare s-a făcut în mod clar remarcată în sânul societăţii" ruse şi a numit rapid la conducerea guvernului pe şeful Fiscului, Mihail Mişustin, înalt funcţionar ce se bucură de o bună reputaţie, însă necunoscut marelui public.
La mai puţin de o săptămână după aceste anunţuri, Vladimir Putin a depus la Duma de Stat (camera inferioară a Parlamentului) amendamentele sale la Constituţie, care prevăd în special întărirea rolului Parlamentului în numirea premierului, limitarea mandatelor prezidenţiale la două în total, în loc de două succesive, şi înfiinţarea unui Consiliu de Stat cu mari prerogative.
"Toate iniţiativele şefului de stat sunt primite cu o mare atenţie, iar punerea lor în aplicare şi discutarea lor sunt în continuare prioritare", a declarat Peskov, invitat de jurnalişti să explice "rapiditatea" cu care sunt luate aceste măsuri. "Nu am fixat date precise" pentru finalizarea reformei, "însă este evident că nu vom tărăgăna lucrurile", a adăugat el.
Amendamentele propuse de preşedintele Vladimir Putin ar urma să fie examinate de deputaţi începând de joi, potrivit unui înalt responsabil al Dumei de Stat, citat de agenţia de presă RIA Novosti.
Această reformă, pe care Vladimir Putin a promis să o supună şi votului ruşilor a relansat speculaţiile cu privire la viitorul politic al celui mai puternic om al Rusiei, la putere de 20 de ani, după ce îşi va încheia în 2024 mandatul, la finalul căruia el nu mai are teoretic dreptul să candideze din nou la preşedinţie.
Putin promite o dezbatere publică asupra amendamentelor la Constituţie
Articole Similare

38
Declarație-bombă a lui Trump: spune ca nu am nicio problemă să atace Mexicul
38

115
VIDEO Lupte grele în Sudan: bătălie pe viață și pe moarte pentru controlul zonal și o ecuație geopolitică complicată
115

18
Partidele de dreapta aliate cu candidatul de extremă dreapta la prezidenţialele din Chile ,José Antonio Kast, vor deţine majoritatea în Parlament
18

530
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Trupele Kievului continuă operațiunea de eliminare a ultimilor militari ruși rămași în nordul orașului Kupiansk
530

25
Papa Leon denunță lipsa de voință politică în privința schimbărilor climatice
25

146
Un grup de 153 de palestinieni soseşte cu un zbor charter în Africa de Sud şi ridică întrebări despre intenţiile Israelului
146

234
VIDEO Un sat pescăresc a fost ”înghițit” de spumă: Fenomenul apare o dată la câteva decenii
234

600
Greșeală istorică: Europa nu este pregătită să facă față în mod eficient unui atac cu drone rusești
600

971
Trei tone de droguri ascunse în cutii cu ardei iuți: FBI sparge una dintre cele mai ingenioase rețele din ultimii ani
971

22
Benjamin Netanyahu promite că va rezolva problema coloniștilor israelieni extremiști din Cisiordania
22

1.092
FOTO Alarmă nucleară: China sapă tuneluri și puțuri uriașe în Xinjiang. Pregătiri pentru o nouă eră a testelor nucleare?
1.092

2.957
Doliu în Republica Moldova - Ilie Ilașcu a murit
2.957

1.006
Viktor Orban, mesaj de forță în fața sondajelor care îl dau învins: NU vă temeți. Știu cum să continui/ Atac dur la UE
1.006

















Comentează