Ministrul Muncii, Raluca Turcan, a declarat vineri, la Timişoara, că în urma discuţiilor pe care le-a avut cu angajatorii s-a prefigurat o dorinţă a acestora de a creşte numărul angajaţilor şi a producţiei, fără tendinţe de disponibilizări, potrivit Agerpres.
"Din discuţiile pe care le-am avut cu angajatorii în toate aceste zile, proiecţiile acestora sunt de creştere a numărului locurilor de muncă inclusiv de creştere a producţiei. Deci nu există acest curent din perspectiva celor care creează locuri de muncă", a spus Raluca Turcan, într-o conferinţă de presă.
Ministrul Muncii a mai anunţat că a declanşat o campanie de identificare a muncii la negru şi la gri pentru a vedea amploarea fenomenului muncii în afara cadrului legal.
"Dacă mă raportez la amenzile pe care le-am dat pe parcursul anului trecut şi de începutul anului acesta pe controalele de muncă efectuate putem pune că avem o problemă. La finalul campaniei vom evalua şi vom prezenta datele şi vom face publice şi măsurile. Până atunci pregătim o modificare a cadrului legal prin care să definim ce înseamnă munca subdeclarată în România, pentru că acum nu este definită printr-un cadru legal, şi intenţionăm să dăm mai multă libertate inspectorilor de muncă când descoperă în teritoriu situaţii de muncă la negru sau subdeclarată", a explicat Turcan.
Ea a adăugat că problema concediilor medicale în România există şi trebuie reglementată de Ministerele Sănătăţii, Muncii şi de Interne, pentru că acolo unde sunt fraude, instituţiile statului trebuie să intervină.
"Problema concediilor medicale în România există, nu poate fi negată (...) există şi pentru mediul economic, problemă sesizată în discuţiile pe care le-am avut cu reprezentanţii mediului de afaceri, dar aceasta nu ţine de Ministerul Muncii, Sănătăţii şi cel de Interne, pentru că eu cred cu tărie că acolo unde există fraude în privinţa acordării de concedii medicale, instituţiile statului trebuie să intervină", a afirmat Raluca Turcan.
Raluca Turcan, după discuții cu angajatori: Nu intenționează să facă disponibilizări, vor să crească numărul angajaților
Explorează subiectul
Articole Similare

1.236
Alertă Cod Roșu - Vânt deosebit de puternic și zăpadă în troiene în zona de munte
1.236

751
'Profundă durere' - Patriarhul Daniel, reacție după tragedia care a zguduit Elveția în noaptea de Revelion: rugăciuni pentru victime
751

754
De ce renunțăm ușor la rezoluțiile de Anul Nou: În creier se întâmplă un fenomen 'ciudat', înainte să intrăm în luna februarie
754

3.876
Controversata Andrea Chiș demisionează din funcția universitară. Fosta judecătoare s-a pensionat acum trei ani
3.876

94
Un autoturism a acroşat mortal un biciclist care se deplasa pe șosea: Trafic blocat pe DN 25, în Galați
94

19
Poliţiştii au avut peste 2.400 de intervenții în noaptea dintre ani
19

65
Temperaturile au scăzut la minus 25 de grade Celsius în Bucegi: Utilaje și toalete nefuncționale pe domeniul schiabil Sinaia
65

56
Copil din Neamț, accidentat de un ucrainean cu permis de conducere fals, pe DN 15
56

77
Accident rutier pe Transfăgărăşan: Trei tineri au ajuns la spital
77

46
Managerul Serviciulului de Ambulanţă Bucureşti-Ilfov: Peste 700 de persoane au avut nevoie de ambulanţă, în noaptea de Anul Nou
46

66
Bărbat din Maramureș, depistat de poliţiştii rutieri în timp ce 'zbura' cu 124 km/h într-o localitate
66

115
Tragedie la Videle: Un bărbat a fost lovit mortal de tren
115

92
Urs în apropiere de Castelul Peleş: A fost emis mesaj RO-Alert
92

















Comentează