Rangers a bătut-o pe Celtic, scor 2-1, în campionatul Scoției

Celtic Glasgow

Rangers a dat marea lovitură și a bătut-o pe Celtic chiar pe teren advers, scor 2-1, scrie Mediafax.

A fost un derby nebun în Scoția! Christie a ratat un penalty pentru gazde, iar Kent a deschis imediat scorul, în minutul 36. Edouard a egalat înainte de pauză, dar Katic a adus victoria lui Rangers, cu golul din minutul 56. Oaspeții au rămas în 10 oameni în prelungiri, după eliminarea lui Morelos, însă fosta adversară a CFR-ului din Europa n-a mai putut evita înfrângerea în fața marii rivale, care câștigă pe Celtic Park după o pauză de 9 ani.

Borna Barisic, care a fost decisiv la ambele goluri înscrise de Rangers, a fost omul meciului. Celtic are două puncte peste Rangers, însă trupa lui Gerrard are un meci în minus față de oamenii lui Lennon.

Atât Celtic, cât și Rangers, au un sezon european remarcabil. Cele mai mari echipa din Scoția au ajuns în primăvara Europa League. În 16-imi, Celtic are o dublă cu FC Copenhaga, în timp ce Rangers se pregătește de meciurile cu Braga.