Rangers şi Celtic vor disputa finala Cupei Scoţiei

News.ro
minge fotbal poarta

Marile rivale Glasgow Rangers şi Celtic Glasgow vor disputa finala ediţiei 2023-2024 a Cupei Scoţiei la fotbal, graţie victoriilor obţinute în penultimul act al acestei competiţii, potrivit Agerpres.

Rangers a învins cu scorul de 2-0 formaţia Heart of Midlothian, duminică, pe stadionul Hampden Park, în faţa a 51.866 de spectatori. Gazdele s-au impus prin golurile atacantului nigerian Cyrel Dessers, din minutele 5 şi 78.

Celtic a reuşit să se impună sâmbătă în deplasare, cu 6-5 la loviturile de departajare, în faţa formaţiei Aberdeen FC. La finalul timpului regulamentar de joc şi al prelungirilor, scorul a fost egal, 3-3. Au marcat: Nicolas Kuhn (21), James Forrest (63) şi Matt O'Riley (105+1) pentru Celtics, respectiv Bojan Miovski (2), Ester Sokler (90) şi Angus Mac Donald (119).

Glasgow Rangers şi Celtic Glasgow se vor înfrunta pentru prima oară după 22 de ani în finala Cupei Scoţiei, programată în data de 25 mai, pe Hampden Park.