Rapid Bucureşti a ratat dramatic calificarea în sferturile Challenge Cup la volei feminin

ziaruldesport.ro
volei feminin

CS Rapid Bucureşti a ratat dramatic calificarea în sferturile de finală ale Cupei Challenge la volei feminin, după ce a fost învinsă de echipa portugheză AJM FC Porto cu 15-11, în ''setul de aur'', miercuri seara, în Sala Rapid, în manşa secundă a optimilor de finală, în care s-a impus cu scorul de 3-2 (21-25, 23-25, 25-23, 25-17, 15-12).

În tur, AJM FC Porto s-a impus cu 3-2, după ce formaţia bucureşteană câştigase primul set, potrivit Agerpres.

În Sala Rapid, echipa antrenată de Branko Gajic a început slab meciul şi a pierdut primele două seturi, însă a găsit resurse şi a revenit, câştigând partida cu 3-2. În setul de aur situaţia a fost echilibrată până la 8-8, după care Porto a câştigat patru puncte consecutive şi s-a desprins decisiv, obţinând calificarea la capătul a două ore şi 28 de minute.

Nasia Dimitrova a fost cea mai bună de la Rapid, cu 26 de puncte, Ailama Cese Montalvo a contribuit cu 19 puncte, iar Ioana Baciu a adăugat 16.

De la oaspete s-au remarcat Kyra Ciara Holt, cu 28 de puncte, Tia Jimerson, 21 puncte, şi Janaina Mariano Vieira, 11 puncte.

Meciul a fost arbitrat de bulgarul Ivan Momirov şi de moldoveanul Veaceslav Prozorov.