Rapid București s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

news.ro
handbal minge

Echipa de handbal feminin Rapid București s-a calificat duminică în sferturile de finală ale Ligii Campionilor EHF 2023, după ce a reușit să se impună în manșa secundă a dublei cu Krim Ljubljana, cu scorul de 30-24 (12-8).

În partida tur a confruntării din optimile de finală cu Krim Ljubljana, slovenele s-au impus cu o diferență de 5 goluri, cu 29-24, și Rapidul avea nevoie de o victorie cu 6 goluri pentru a obține calificarea, informează Mediafax.

Bucureștencele au făcut o primă repriză foarte bună, în care au construit pas cu pas avantajul, având și 5 goluri spre finalul primelor 30 de minute.

În partea a doua, elevele lui Kim Rasmussen au avut un avantaj permanent de 4-5, chiar 6 goluri. Pentru puțin timp, slovenele au revenit la o diferență de 3 goluri, însă de la 21-18, rapid a marcat de 4 ori consecutiv.

Cu 40 de secunde înainte de final, Sorina Grozav a marcat de la 7 metri golul decisiv, oaspetele nereușind să fructifice ultimul atac.

În sferturi, Rapid București va întâlni campioana în exercițiu, Vipers Kristiansand.