Institutul Naţional de Sănătate Publică informează că, în săptămâna 17 - 23 ianuarie, 85,7% din decesele înregistrate au fost la persoane nevaccinate anti-COVID.
Conform Raportului săptămânal de supraveghere, în săptămâna menţionată, 38,9% din cazurile de COVID au fost înregistrate în Bucureşti, Timiş, Cluj, Constanţa şi Bihor.
55,8% din cazurile confirmate au fost la persoane nevaccinate.
Dintre cei vaccinaţi care s-au îmbolnăvit, peste jumătate erau fie imediat după vaccinare, fie la mai mult de şase luni de la ultima doză.
În săptămâna 17 - 23 ianuarie, 25,3% din totalul deceselor au fost înregistrate în Bihor, Bacău, Galaţi, Mureş şi Suceava.
De la începutul pandemiei şi până în prezent, 85,9% din totalul deceselor au fost la persoane peste 60 ani, iar 54,4% din decese - la bărbaţi.
93,3% din decedaţi aveau cel puţin o comorbiditate asociată, precizează INSP.
Raport INSP: Aproape 15% dintre decesele asociate COVID în săptămâna precedentă, la persoane vaccinate
Explorează subiectul
Articole Similare

306
'Sângele de aur': Oamenii de știință încearcă să creeze în laborator cel mai rar tip de sânge din lume
306

1.080
Marketingul care ne induce în eroare: adevarul despre consumul tot mai mare de proteine
1.080

968
Îți duci hainele la curățătorie? Mai gândește-te! O substanță folosită des la scoaterea petelor triplează riscul de boli hepatice grave
968

2.305
Memorie mai bună în doar câteva minute? Descoperirea surprinzătoare a cercetătorilor japonezi
2.305

140
Doza de urgență: Cum și când pot elibera farmaciile antibiotice fără rețetă
140

546
Mitul 'descărcării furiei', demontat: De ce țipetele și lovirea obiectelor nu te calmează, ci te înfurie și mai tare
546

39
Dușul pe întuneric: ritualul care reduce stresul și îmbunătățește somnul
39

2.368
Rost de dezbatere naţională după tragedia de ieri: Ministrul Sănătăţii întreabă oamenii dacă anestezia generală la stomatolog ar trebui mutată în spitalele publice
2.368

3.059
Ce analize sunt obligatorii înainte de intervențiile stomatologice. Medic: 'Sub nicio formă nu se pot face fără'
3.059

137
Cum putem redefini linia mandibulară pentru a avea un contur facial armonios
137

239
Cum să bei corect apă pe parcursul zilei pentru rinichi sănătoși și somn odihnitor
239

59
Ministrul Sănătății vizitează Spitalul Județean din Mehedinți. Peste 350 de milioane de lei investiți pentru modernizare
59

33
Soia, vedeta postului: Alternativa perfectă pentru șnițele fără carne
33


















Comentează