Răsturnare de situație - China va participa la înmormântarea Reginei Elisabeta a II-a la cel mai înalt nivel

Autor: Loredana Codruț

Publicat: 17-09-2022

Actualizat: 17-09-2022

Article thumbnail

Sursă foto: BBC

Ministerul de externe de la Beijing a anunţat sâmbătă că vicepreşedintele chinez Wang Qishan va participa la funeraliile reginei Elisabeta a II-a, transmite Reuters preluat de agerpres.

Vineri, BBC anunţase că delegaţia care va reprezenta China la Londra, la ceremonia de luni, nu va fi primită în Westminster Hall, sala mare a palatului unde este depus sicriul fostei suverane a Regatului Unit.

Mao Ning, purtătoare de cuvânt a diplomaţiei chineze, a declarat vineri că funeraliile reginei sunt un eveniment important pentru China, iar participarea delegaţiilor străine este o dovadă de respect faţă de Regatul Unit.

Unii parlamentari britanici au exprimat obiecţii faţă de invitarea reprezentanţilor Chinei, după ce colegi ai lor au fost sancţionaţi de Beijing pentru că au criticat încălcarea drepturilor omului în Xinjiang. China nu recunoaşte că ar comite abuzuri în provincia respectivă.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri