Răzvan Lucescu revine pe primul loc în Grecia

Răzvan Lucescu

PAOK, echipa condusă de Răzvan Lucescu, a câștigat duminică partida cu Giannina, în etapa a 18-a din Super League. AEK și Panathinaikos au remizat, 2-2, în aceași etapă, facilitând trecerea lui PAOK pe poziția de lider în campionatul din Grecia.

Misiune facilă pentru Răzvan Lucescu, care a întâlnit penultima clasată, care până la acest meci câștigase doar două meciuri. După o primă repriză în care defensiva oaspeților a încasat un singur gol, de la Baba, în minutul 29, gazdele s-au dezlănțuit și au marcat de două ori în debutul reprizei secunde.

Meite (min. 49) și Tzimas (min. 53) au dus scorul la 3-0, pentru ca tabela să fie închisă de autogolul lui Rienstra.

Cu 43 de puncte, PAOK ocupă acum primul loc în campionat, la egalitate de puncte cu Panathinaikos, care a condus în derby-ul etapei cu AEK până în minutul 90+6, când a fost egalată cu un gol din penalty.

Pentru PAOK urmează o deplasare la o altă echipă de la subsolul clasamentului, Volos, de pe locul 12, care a pierdut ultimele 4 meciuri.