RB Leipzig a surclasat pe VfB Stuttgart, scor 5-1, în prologul etapei a doua a Bundesligii

bundesliga

RB Leipzig a zdrobit-o pe teren propriu pe VfB Stuttgart, scor 5-1, vineri, în prologul etapei a doua a Bundesligii.

În ciuda rezultatului final, oaspeţii au condus la pauză după golul lui Serhou Guirassy din minutul 35. Gazdele s-au dezlănţuit în actul secund, în care au punctat prin Benjamin Henrichs (51), Dani Olmo (63), Lois Openda (66), Kevin Kampl (74) şi Xavi Simons (76).

În aşteptarea celorlalte meciuri ale etapei, Leipzig şi Stuttgart, cu câte 3 puncte după două jocuri, sunt provizoriu pe poziţia a doua, respectiv poziţia a cincea a clasamentului.