RB Leipzig s-a impus în deplasare, 5-1 cu FC Koln

antrenamente leipzig

Echipa germană RB Leipzig a dispus vineri seara, în deplasare, scor 5-1, de echipa FC Koln, în etapa a 26-a din Bundesliga, potrivit news.ro.

Prima repriză a fost încheiată la egalitate, scor 1-1, după ce oaspeţii au deschis scorul în minutul 15, prin Xavi Simons, iar Sargis Adamyan a egalat trei minute mai târziu. Însă repriza secundă de RheinEnergieStadion a aparţinut în totalitate elevilor lui Marco Rose. Meciul a fost practic decis într-un interval de şapte minute. Luis Openda a marcat o dublă în minutele 63 şi 67, iar Amadou Haidara a făcut 4-1 în minutul 70. RB Leipzig a mai marcat odată, prin Yussuf Poulsen, în minutul 82, şi oaspeţii s-au impus cu 5-1.

RB Leipzig e pe locul 4, cu 49 de puncte, iar FC Koln ocupă poziţia a 16-a, cu 18 puncte.