Real Sociedad şi Sevilla FC, calificate în sferturile de finală ale Cupei Spaniei

News.ro
minge fotbal poarta

Echipele Real Sociedad şi Sevilla FC s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Spaniei la fotbal, în urma meciurilor disputate miercuri seară, potrivit Agerpres.

Real Sociedad, ocupanta locului al treilea în La Liga, s-a impus cu 1-0 pe teren propriu în faţa formaţiei Mallorca, prin golul marcat în minutul 5 de tânărul atacant Robert Navarro (20 de ani).

În sferturi, Sociedad ar putea da peste vecinii de la Athletic Bilbao, pe care i-au învins sâmbătă, cu 3-1, în derby-ul basc din La Liga. Athletic urmează să primească miercuri vizita formaţiei Espanyol Barcelona, pentru a-şi valida biletul.

Sevilla FC a câştigat la rândul ei, cu acelaşi scor, partida disputat în deplasare cu Alaves. Andaluzii, aflaţi într-o situaţie critică în campionat, au obţinut victoria graţie reuşitei lui Ivan Rakitic din debutul reprizei secunde (46).

Miercuri, în optimile de finală ale Cupei Spaniei sunt programate meciurile Sporting Gijon - Valencia, Levante - Atletico Madrid, Betis Sevilla - Osasuna şi Athletic Bilbao - Espanyol Barcelona. Ultimele două partide din această fază a competiţiei, AD Ceuta - FC Barcelona şi Villarreal - Real Madrid, vor avea loc joi.