Recordul de asistenţă la un Campionat European Under 21 a fost doborât la ediția găzduită de Georgia şi România

fani spectatori romania euro

Campionatul European UEFA Under-21 din Georgia şi România a devenit ediţia EURO U21 cu cei mai mulţi spectatori de până acum, informează frf.ro.

O nouă bornă a fost stabilită după ce o asistenţă de 44.338 de spectatori a fost înregistrată pentru meciul din sferturile de finală dintre Georgia şi Israel, de pe stadionul Paichadze din Tbilisi, cea mai mare prezenţă la un meci din istoria finalelor EURO U21 masculin. Un total de 250.746 de spectatori au urmărit până acum meciurile de la această ediţie a EURO U21, doborând recordul anterior de 243.995 stabilit în Polonia, în 2017, scrie news.ro.

La Tbilisi, s-au înregistrat cele mai mari asistenţe din istoria turneului final. Un prim record a fost stabilit în ziua a 2-a a turneului, când 41.887 de spectatori au urmărit egalul 2-2 al Georgiei cu Belgia, iar apoi borna a fost ridicată, când 43.043 au urmărit partida Georgia – Ţările de Jos, 1-1, tot pe stadionul Paişadze. După meciul disputat sâmbătă seara, recordul a fost doborât din nou!

Înainte de acest turneu, cea mai mare prezenţă la un meci EURO U21 masculin a fost înregistrată la finala EURO U21 din 1996 dintre Spania şi Italia, meci disputat pe Olímpico de Montjuïc din Barcelona, ​​când au fost prezenţi 35.500 de spectatori ce au văzut Italia câştigând cu 5-4 la penalty-uri, după ce scorul a fost 1-1 la finalul celor două reprize de prelungiri.

În România, la ediţia din acest an, cea mai mare asistenţă a fost la meciul România – Spania, 0-3, disputat în prima zi a turneului, când au fost prezenţi pe stadionul Steaua 21.227 de spectatori! În România se va mai juca cel puţin un meci, semifinala programată pe 5 iulie, tot pe stadionul Steaua, de la ora 22:00, unde Spania va întâlni Franţa sau Ucraina. Tot aici e posibil să se joace şi meciul de baraj pentru al treilea loc calificat la Jocurile Olimpice de la Paris.

Top asistenţă totală la turneul final EURO U21

250.746 (cifra totală se va cunoaşte după finala din 8 iulie): Georgia şi România, 2023

Top asistenţă la un singur meci EURO U21

44.338: Georgia 0-0 Israel (aet, 3-4 la pixuri), U21 EURO 2023 (Stadionul Paichadze, Tbilisi)

43.043: Olanda 1-1 Georgia, U21 EURO 2023 (Stadionul Paichadze, Tbilisi)

41,887: Georgia -2 Belgia, EURO 2023 U21 (Stadionul Paichadze, Tbilisi)

35.500: Italia 1-1 Spania (aet, 5-4 la pixuri), EURO 1996 U21 (Olímpico de Montjuïc, Barcelona)

35.000: Grecia 0-0 Franţa, U21 EURO 1988 (Georgios Karaiskakis Stadium, Pireu)

32.152: Spania 2-1 Italia, U21 EURO 1986 (Estadio José Zorrilla, Valladolid)

30.000: Elveţia 0-0 Italia, U21 EURO 2002 (St. Jakob-Park, Basel)

29.774: Portugalia 1-0 Italia, U21 EURO 1996 (29.774, José Alvalade, Lisabona)

29.683: URSS 3-4 Germania, U21 EURO 1982 (29.683, OSC Metalist, Kharkiv)

29.320: Italia 2-4 Spania, U21 EURO 2013 (29.320, Teddy Stadium, Ierusalim).