Referendum în Marea Britanie: Se vrea ieșirea din UE

Autor: Cristi Șelaru, Redactor

Publicat: 08-05-2015

Actualizat: 08-05-2015

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Premierul conservator britanic David Cameron a declarat vineri că îşi va respecta promisiunea de a organiza referendumul privind apartenenţa Marii Britanii la Uniunea Europeană, după victoria sa la alegerile parlamentare de joi, transmite Reuters.

"Da, vom organiza referendumul privind viitorul nostru în Uniunea Europeană", a declarat Cameron presei după întrevederea pe care a a avut-o cu Regina Elisabeta a II-a, care l-a desemnat să înceapă procesul de formare a noului guvern.

Pe de altă, Cameron a mai spus că va avansa cât de repede posibil cu planul de a oferi puteri sporite Scoţiei, care a votat în majoritate covârşitoare cu Partidul Naţional Scoţian, pro-independenţă.

"Pentru Scoţia, planurile noastre sunt de a crea cel mai puternic guvern descentralizat din lume, oferind puteri sporite în ceea ce priveşte fiscalitatea", a afirmat el.

Partidul Conservator al lui David Cameron a obţinut cel puţin 326 de locuri în urma alegerilor legislative pentru Camera Comunelor, ceea ce îi asigură majoritatea absolută, după anunţarea, vineri, a rezultatelor în 643 din 650 de circumscripţii electorale.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri