Reinhold Lunow a fost ales, duminică, preşedinte al clubului german de fotbal Borussia Dortmund pentru un mandat de trei ani şi îi va succede lui Reinhard Rauball, care nu a dorit să mai candideze, transmite DPA.
Lunow este membru al Comitetului de supraveghere al lui Dortmund din 2014, iar din 2021 a preluat funcţia de vicepreşedinte.
La adunarea generală de alegeri a clubului, Lunow a fost ales de marea majoritate a celor 1.000 de membri, fără niciun vot împotrivă şi cu cinci abţineri.
Rauball, 75 ani, a condus clubul Borussia Dortmund timp de 23 de ani în trei intervale: 1979-1982, 1984-1986 şi 2004-2022.
''Când îi urmezi unui preşedinte atât de mare, care a lăsat o amprentă foarte, foarte mare, este de datoria mea să fiu la înălţimea acestei încrederi'', a spus Lunow.
În acest sezon, Borussia Dortmund ocupă locul şase în Bundesliga după 15 etape.
Reinhold Lunow, noul preşedinte al Borussiei Dortmund, pentru un mandat de trei ani
Explorează subiectul
Articole Similare

7
Conference League: Înfrângeri pentru Edward Iordănescu şi Răzvan Marin / Rezultatele partidelor de joi
7

25
Rakow - Univ Craiova: 'Nu am făcut nimic din ce am pregătit' - Nicuşor Bancu
25

24
Rezultate înregistrate joi seara, în etapa a doua din Liga Europa
24

16
Liga Europa: Ionuţ Radu a câştigat duelul cu Lucescu Jr, Celta – PAOK 3-1
16

46
Denis Alibec după înfrângerea FCSB: Cu mai mult noroc am fi putut obţine un rezultat bun în această seară
46

13
AS Roma, învinsă acasă de Lille, scor 0-1, în Liga Europa
13

30
Daron Russell va juca pentru naționala României în preliminariile World Cup
30

3.964
Bărbatul care a vandalizat palatul lui Gigi Becali a fost bătut măr: Ce scrie în certificatul medico-legal
3.964

23
Dinamo Bucureşti a câştigat primul amical la Turneul Elite Cup
23

145
Momente tensionante la meciul FCSB – BSC Young Boys
145

34
Luca Zidane, convocat pentru prima dată la naționala Algeriei
34

39
Răzvan Burleanu va conduce Institutional Relations Committee al FIFA
39

3.789
Breaking - FCSB, înfrângere categorică în fața celor de la Young Boys Berna: Elvețienii au dominat total meciul
3.789
Comentează