Ministrul Culturii, Bogdan Gheorghiu a declarat marţi, la Sinaia, că relaţia dintre Guvern şi Casa Regală s-a "îmbunătăţit substanţial" odată cu venirea liberalilor la guvernare.
"Noi, odată cu venirea la guvernare, ne-am propus să schimbăm radical ceea ce înseamnă relaţie Guvern-Casa Regală şi cred că acest lucru este evident prin numeroasele întâlniri pe care le-am avut până acum cu diferiţi reprezentanţi ai Casei Regale şi prin multele întâlniri, unele dintre ele le putem numi chiar de lucru, care au dus la rezolvarea mai multor neclarităţi care trenau de ceva timp şi desigur că vom continua să rezolvăm lucrurile care nu erau rezolvate până acum (...) Eu zic că relaţia dintre Guvern şi Casa Regală s-a îmbunătăţit substanţial odată cu venirea liberalilor la guvernare", a declarat ministrul Culturii.
Bogdan Gheorghiu a participat, marţi, la semnarea unui protocol de colaborare cu Primăria Sinaia şi Asociaţia pentru Patrimoniul Regal Peleş, ce îşi propune să marcheze, anul viitor, împlinirea a 100 de ani de la naşterea Regelui Mihai I.
"Sinaia este un loc cu o însemnătate aparte pentru ceea ce înseamnă relaţia dintre Casa Regală şi poporul român şi, iată, că Sinaia, într-adevăr, demonstrează ceea ce a însemnat, din punct de vedere al dezvoltării atât patrimoniale, cât şi din punct de vedere a dezvoltării economice, familia Regelui Mihai pentru România. Ne propunem, noi ca minister, să ne implicăm în primul rând procedural, pentru că ştiţi foarte bine, procedurile în ceea ce înseamnă zona culturală durează foarte mult, iar eu în aceste 10 luni de ministeriat mi-am propus şi într-o oarecare măsură am reuşit, dar mai e mult de lucru, să simplific aceste proceduri. Ne vom implica activ în primul rând din acest punct de vedere pentru a evita blocajele, pentru că se poate să îţi propui ceva pentru 2021, dar din cauza avizelor să fie gata undeva în 2024. Deci, în primul rând ne implicăm activ pentru a evita astfel de lucruri (...) Financiar, până nu avem proiectul pe buget, nu putem da detalii, dar şi Ministerul Culturii va încerca să se implice financiar (...) Promit că voi face tot ce îmi stă în putere pentru a-mi face datoria, Ministerul Culturii să îşi facă partea lui de treabă pentru ca acest protocol în trei să îşi ducă la bun sfârşit ceea ce şi-a propus pentru 2021, pentru a-l cinsti aşa cum trebuie şi cum merită pe Regele Mihai", a mai spus Bogdan Gheorghiu.
Proiectul, care se va derula sub auspiciile Familiei Regale a României, vizează reabilitarea traseelor istorice şi grădinilor domeniului Regal Peleş, precum şi amplasarea unei statui a Regelui Mihai I în zona pietonală din faţa sediului Primăriei Sinaia cu prilejul aniversării, în 2021, a centenarului naşterii acestuia.
În acest proiect vor fi implicaţi şi profesori de horticultură şi peisagistică şi studenţi ai Universităţii de Ştiinţe Agronomice şi Medicină Veterinară din Bucureşti, împreună cu membri ai Universităţii de Arhitectură şi Urbanism ''Ion Mincu'' din Bucureşti.
Relaţia dintre Guvern şi Casa Regală, îmbunătăţită substanţial odată cu venirea liberalilor la guvernare (Bogdan Gheorghiu)
Explorează subiectul
Articole Similare

79
Top 10 cărți care au impresionat în 2025
79

41
Milioane de oameni, un singur Revelion: petrecerea de pe plaja Copacabana, cea mai mare din lume
41

23
Verificarea informațiilor chiar contează: cum schimbă fact-checking-ul comportamentul utilizatorilor
23

421
Cum alungă lumea ghinionul de Anul Nou: obiceiuri bizare și surprinzătoare din toate colțurile globului
421

47
Biletele pentru concertele de Anul Nou ale Filarmonica George Enescu s-au epuizat în mai puțin de 30 de minute
47

147
Pictorița devenită celebră după restaurarea ratată a unei picturi cu Iisus Hristos a murit la 94 de ani
147

1.958
INTERVIU Revoluția văzută prin ochii unui copil prins și torturat 48 de ore. Drama Nicoletei Giurcanu: 'Am trăit iadul'
1.958

5.136
Ultima sa dorință nu va fi respectată: schimbare majoră la funeraliile celebrei Brigitte Bardot
5.136

26
Filarmonica 'George Enescu' începe 2026 cu două concerte. Biletele s-au epuizat în 30 de minute
26

3.467
Regizorul Cristian Mungiu trage cu „tunul” în autorități: „Stat căpușat de lacomi! Îi exonerează tocmai pe marii datornici!”
3.467

73
Mariah Carey doboară un nou record cu piesa 'All I Want for Christmas Is You'
73

68
Adrian Titieni preia interimatul la Teatrul Național București de la 1 ianuarie 2026
68

1.724
Obiceiurile vechi de Anul Nou pe care femeile le respectă cu strictețe. Vor avea parte de iubire și noroc în noul an
1.724

















Comentează