Curtea Supremă de Justiţie de la Chişinău a prelungit cu 60 de zile interdicţia de a părăsi ţara pentru fostul preşedinte prorus Igor Dodon, procurorii apreciind că există suspiciuni rezonabile ca acesta să poată pleca în Rusia, potrivit portalului NewsMaker citat de Agerpres.
Decizia Curţii intervine ca urmare a unei solicitări a procurorilor transmise în 16 ianuarie.
Unul dintre procurorii, Petru Iarmaliuc, subliniază că există suspiciuni rezonabile că Dodon, care are legături în Rusia, ar putea părăsi ţara, sustrăgându-se anchetei declanşate împotriva sa de autorităţile moldovene.
"Şi alţi suspecţi se ascund pe teritoriul Rusiei", a spus el.
Avocaţii fostului preşedinte au remarcat că Dodon a fost prezent la toate şedinţele şi nu a părăsit clădirea Curţii Supreme decât cu permisiunea judecătorilor. În plus, apărătorii săi insistă că solicitarea procurorilor este neîntemeiată, potrivit NewsMaker.md.
Igor Dodon face obiectul unui dosar penal în care este învinuit de îmbogăţire ilicită, corupere pasivă, trădare de patrie şi acceptare de finanţare a unui partid politic de către o organizaţie criminală. Aceasta după ce în mai 2020 deputatul Iurie Reniţă a publicat o înregistrare video în care se vede cum Igor Dodon primeşte o pungă neagră de la fostul politician Vlad Plahotniuc şi în care s-a spus că ar fi fost bani.
În 27 iunie, Procuratura Generală a anunţat că împotriva fostului preşedinte a fost deschis un nou dosar pentru infracţiunea de depăşire a atribuţiilor de serviciu, în cadrul dosarului penal denumit "Energocom".
Igor Dodon respinge toate acuzaţiile şi susţine că este nevinovat, notează NewsMaker.md.
Republica Moldova: Fostul preşedinte Igor Dodon are interdicţie de a părăsi ţara încă 60 de zile
Explorează subiectul
Articole Similare

557
Dispută la vârful puterii de la Teheran în timp ce portavionul Abraham Lincoln se îndreaptă către Golful Persic - Fiul președintelui cere restabilirea internetului
557

12
Premierul canadian l-a ”citit” pe Donald Trump: Tactică de negocieri comerciale
12

432
Cazul criminalului turc evadat din permisie ia amploare: ANP face anchetă și cere intervenția Ministerului Justiției
432

30
Emiratele Arabe Unite nu vor permite utilizarea teritoriului lor pentru atacuri împotriva Iranului
30

35
Construirea noii săli de bal de la Casa Albă este ireversibilă: ”E prea târziu”
35

34
Rămășițele ultimului ostatic israelian au fost recuperate
34

84
O companie norvegiană implicată într-un uriaș scandal de corupție - 25 milioane de dolari pentru preşedintele Republicii Congo
84

69
Cablurile submarine din Marea Baltică, în pericol - Finlanda înființează un nou centru de supraveghere
69

2.164
Răsturnare de situație: Ungaria contestă interzicerea importurilor de gaz rusesc în UE
2.164

2.092
VIDEO Anchetă: cum microelectronicele pentru rachetele care ucid ucrainenii ajunge în Rusia din Europa
2.092

43
Europa, luna lui Jupiter, ar putea transporta ingredientele vieții în oceanul său subglacial
43

2.060
Europa spune adio gazului rusesc: Uniunea Europeană interzice importurile din Rusia
2.060

18
O astronaută a fost numită 'Australianul Anului 2026'
18

















Comentează