China găzduieşte luni şi marţi o "reuniune specială" a miniştrilor de externe pentru a marca aniversarea a 30 de ani de dialog între China şi Asociaţia Naţiunilor din Asia de Sud-Est (ASEAN), a anunţat duminică Ministerul de Externe de la Beijing, într-un comunicat citat de EFE.
Reuniunea se va axa pe situaţia din Myanmar, unde continuă protestele împotriva juntei militare la patru luni de la lovitura de stat a armatei.
Ministrul de externe chinez, Wang Yi, va coprezida reuniunea, care se va desfăşura în oraşul Chongqing (sud-vestul Chinei), "cu participarea reprezentanţilor ţărilor ASEAN" - Malaezia, Indonezia, Brunei, Vietnam, Cambodgia, Laos, Myanmar, Singapore, Thailanda şi Filipine.
Pe de altă parte, tabloidul chinez Global Times a relatat duminica aceasta că ambasadorul chinez în Myanmar, Chen Hai, s-a întâlnit sâmbătă cu şeful juntei militare birmane, generalul Min Aung Hlaing, pentru a pregăti întâlnirea ASEAN. La această întrevedere, Min Aung Hlaing a declarat că "Myamar este dispusă să coopereze cu ASEAN şi să comunice cu China pentru a menţine stabilitatea internă şi a coordona ajungerea la un consens", potrivit tabloidului citat.
Reuniune specială a ASEAN, axată pe situaţia din Myanmar, găzduită de China
Articole Similare

1.100
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Rusia a lansat unul dintre cele mai ample atacuri combinate din ultimele luni
1.100

744
Teribilul blestem al ceasului astronomic din Praga: cei care au încercat să-l repare au înnebunit sau murit în circumstanțe misterioase
744

1.404
VIDEO Michelle Obama face o anliză obiectivă după ultimele alegeri: Țara nu este pregătită
1.404

1.039
Netanyahu, presat de aliații săi - Israelul nu va accepta niciodată înființarea unui stat palestinian
1.039

120
Soarta Siriei în prim plan - Vladimir Putin şi Benjamin Netanyahu au avut o discuţie cu privire la evoluţiile din Orientul Mijlociu
120

2.143
Motivul josnic pentru care un bărbat își schimbă numele în fiecare an
2.143

61
VIDEO Furtuna Claudia face ravagii - Trei morți în Portugalis și inundații masive în Marea Britanie
61

2.270
Mega-proiectul Chinei spre Europa: Rusia trebuie să își dea acordul
2.270

1.154
Arabia Saudită, la un pas de Acordurile Abraham - Trump deschide discuția despre F-35: 'Mi-au cerut să analizez această opțiune' / Pentagonul avertizează
1.154

120
Acord între Kiev și Moscova - Un nou schimb masiv de prizonieri
120

88
Zidul de la frontieră a depășit Linai Albastră - Libanul va depune o plângere la ONU împotriva Israelului
88

35
M23 și RD Congo semnează un nou acord-cadru pentru pace la Doha
35

2.180
Ca-n filmele cu proști: Cum s-a făcut CIA de râs în Afganistan în încercarea de a distruge culturile cu mac
2.180


















Comentează