Revenire victorioasă pentru Naomi Osaka la turneul WTA de la Miami

wtatennis.com
naomi osaka

Jucătoarea japoneză Naomi Osaka, numărul 2 mondial, absentă de pe terenurile de tenis după titlul de Mare Şlem cucerit luna trecută la Melbourne, a avut o revenire victorioasă, vineri, impunându-se în două seturi, 7-6 (7/3), 6-4, în faţa australiencei de origine croată Ajla Tomjanovic, într-o partidă din turul al doilea al turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 3.260.190 dolari, potrivit AGERPRES.

Osaka a obţinut cu această ocazie a 22-a sa victorie consecutivă în circuitul profesionist, ultima sa înfrângere datând din februarie 2020, conform site-ului WTA.

Vezi și: Medicul Beatrice Mahler dă sfaturi românilor care se imunizează: 'Vaccinul nu trebuie administrat unei persoane care este într-un puseu acut de boală'

Pentru a accede în premieră în optimile de finală la Miami Open, campioana niponă va trebui să o învingă pe Nina Stojanovic din Serbia, venită din calificări, care a salvat două mingi de meci în faţa kazahei Iulia Putinţeva, de care a dispus în în trei seturi: 5-7, 7-5, 6-2.

Canadianca de origine română Bianca Andreescu, care a disputat la rândul ei primul meci după o pauză de cinci săptămâni, a învins-o cu 7-6 (7/5), 6-2 pe cehoaica Tereza Martincova, după o oră şi 52 minute de joc, iar în turul următor o va înfrunta pe americanca Amanda Anisimova, care a eliminat-o în două seturi simetrice, 6-3, 6-3, pe compatrioata sa Sloane Stephens.

Colege în perioada junioratului, Andreescu şi Anisimova se vor întâlni în premieră în circuitul profesionist.