Revoluția franceză anti-americană: aplicația ‘Nu, mulțumesc!’ care spune STOP produselor SUA!

Autor: Andrei Ștefan

Publicat: 10-08-2025 11:21

Actualizat: 10-08-2025 14:21

Article thumbnail

Sursă foto: P1tv

Un politician francez a anunțat lansarea unei aplicații intitulată „Nu, mulțumesc!”, destinată să încurajeze boicotarea produselor americane. Această inițiativă vine ca răspuns la decizia președintelui american Donald Trump de a impune taxe vamale asupra produselor provenite din țările europene.

Politicianul Bertrand Pancher a anunțat că aplicația va fi lansată peste câteva săptămâni, ca răspuns la „umilința” provocată UE de Donald Trump în legătură cu taxele vamale. Declarând că este „profund șocat și indignat” de „umilința publică provocată” președintelui Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, de către Donald Trump, care impune acum tarife de 15% asupra produselor europene importate în Statele Unite, Pancher a decis să lanseze o aplicație numită „Nu, mulțumesc!” (No, merci!), potrivit Le Figaro.

Numele face aluzie și la expresia englezească „No mercy”, care înseamnă „fără milă”. Scopul aplicației este să faciliteze boicotarea produselor americane în supermarketuri. Pancher promite o operațiune foarte simplă. Utilizatorul va scana produsul cu ajutorul telefonului mobil, iar aplicația va arăta un punct roșu dacă este vorba despre un produs american. Dacă produsul este din alte regiuni, punctul va fi verde.

Politicianul francez speră că impactul ar putea fi suficient de puternic pentru a-i determina pe oamenii de afaceri americani să-i ceară lui Donald Trump să-și schimbe politica comercială. Aplicația va fi gratuită și ar putea fi extinsă la produsele chinezești.

Aceasta va susține doar boicotarea produselor fabricate în SUA, nu și a celor care generează locuri de muncă în Franța. De exemplu, nu vor fi boicotate produse precum Coca-Cola, Pepsi, Ariel și M&M's, deoarece companiile americane au fabrici în Franța.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri