Rezultat surprinzător obținut de CSM București cu Chambery Savoie, în Cupa EHF

CSM Bucureşti a terminat la egalitate cu formaţia franceză Chambery Savoie, scor 25-25 (12-12), sâmbătă, în Grupa D a Cupei EHF la handbal masculin, într-un meci desfăşurat în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Capitală.

Prima repriză a stat sub semnul echilibrului, o singură dată pe tabela de marcaj fiind un avantaj mai mare de un gol, pentru oaspeţi, în finalul primei reprize, când Chambery s-a desprins la 12-10 (min. 27), după serie de trei goluri, fructificând superioritatea numerică. Cele două echipe au intrat la pauză la egalitate, 12-12, CSMB reuşind să recupereze pasivul.

În partea secundă a fost rândul bucureştenilor să aibă în premieră avantaj de două goluri, 18-16 (39). Chambery a egalat, dar vicecampioana României s-a desprins din nou, 21-19 (45). CSMB a mai avut 22-20 şi 23-21, dar francezii au revenit din nou. Finalul a fost dramatic - CSMB a ratat atacul când mai era un minut, la 25-25, iar oaspeţii aveau şansa de a marca golul victoriei, însă Panic a aruncat peste poartă. În ultimele secunde, CSMB a avut, la rândul său, şansa de a înscrie golul victoriei, dar Milosevic nu a nimerit poarta.

Au evoluat echipele:

CSM Bucureşti: Mario Blazevic, Ionuţ Iancu - Tiberiu Constantinescu (4 goluri), Javier Humet Gaminde (8), Sasa Marijanac (8), Naumce Mojsovski (1), Nicuşor Negru (1), Marius Novanc, Iulian Stamate (3), Marius Stavrositu, Krsto Milosevic, Adrian Rotaru. Antrenor: Zvonko Sundovski.

Chambery Savoie Handball: Radivoje Ristanovic, Yann Genty - Edin Basic, Alexandre Tritta (1), Queido Traore (1), Damir Bicanic (9), Gregoire Detrez (2), Jerko Matulic (1), Timothey N'guessan, Marko Panic (4), Pierre Paturel (1), Melvin Richardson (6). Antrenor: Ivica Obrvan.

Au arbitrat sârbii Marko Boricic şi Dejan Markovic, iar delegat EHF a fost norvegianul Svein Olav Oie.

În altă partidă din Grupa D, suedezii de la Ystads IF a dispus de Helvetia Anaitasuna cu 32-31.

În clasament, pe primul loc se află Chambery Savoie Handball, cu 3 puncte, urmată de Helvetia Anaitasuna, 2 p, Ystads IF, 2 p, CSM Bucureşti, 1 p.

Următoarea partidă a ''tigrilor'' va avea loc pe 27 februarie, când CSM Bucureşti va primi vizita echipei Ystads IF.