Rezultate în Liga Europa - Napoli s-a calificat chiar dacă a pierdut cu 1-3 cu Salzburg. Care sunt celelalte echipe calificate în sferturi

europa league

Formaţia Napoli, la care joacă Vlad Chiricheş, s-a calificat, joi seară, în sferturile de finală ale Ligii Europa, deşi a fost învinsă cu scorul de 3-1 de echipa Salzburg, în manşa secundă a optimilor competiţiei. Napoli a obţinut calificarea datorită victoriei cu scorul de 3-0 din meciul tur, potrivit news.ro.

Joi seară, au marcat Dabbur ’25, Gulbrandsen ’65 şi Leitgeb ‘90+2 pentru Salzburg, respectiv Milik ’14 pentru Napoli.

Chiricheş a jucat până în minutul 78.

Tot joi, Chelsea s-a calificat în sferturi învingând Dinamo Kiev cu scorul e 5-0, în deplasare. Au marcat Giroud ‘5, ’33, ’59, Alonso ‘45+1 şi Hudson-Odoi ‘78/ În tur, londonezii s-au impus cu 3-0.

În faza următoare a Ligii Europa a acces şi Valencia, care a remizat în deplasare cu Krasnodar, scor 1-1 (goluri Suleimanov ‘85/Guedes ‘90+3). În tur, Valencia s-a impus cu scorul de 2-1.

Partidele Arsenal – Rennes (în tur 1-3), Benfica Lisabona – Dinamo Zagreb (în tur 0-1), Inter Milano – Eintracht Frankfurt (în tur 0-0), Slavia Praga – FC Sevilla (în tur 2-2) şi Villarreal – Zenit Sankt Petersburg (în tur 3-1) sunt programate la ora 22.00.

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală şi a semifinalelor va avea loc vineri.