Rezultate înregistrate marţi, în etapa a treia a grupelor Ligii Campionilor

uefa.com
liga campionilor

Echipa spaniolă Real Madrid a obţinut marţi seara victoria în meciul disputat în deplasare, cu portughezii de la Braga, scor 2-1. Succese au obţinut şi Napoli, Arsenal şi Manchester United, scrie news.ro.

Real Madrid a condus cu 2-0 pe Estadio Municipal din Braga, iar gazdele au redus din diferenţă în minutul 63. Madrilenii şi-au apărat avantajul, iar victoria cu 2-1 obţinută păstrează echipa lui Ancelotti pe primul loc din grupa C, unde Realul a adunat 9 puncte. Napoli, campioana Italiei, s-a impus la limită la Berlin, cu Union, şi se află pe locul secund în grupă, cu 6 puncte.

În grupa B, la Lens, într-un meci arbitrat de o brigadă din România, condusă la centru de Radu Petrescu, Lens şi PSV au încheiat la egalitate, scor 1-1. În aceeaşi grupă Arsenal a învins pe Sevilla, în Spania, şi are 6 puncte, cu care conduc grupa. Pe locul 2 este Lens, cu 5 puncte.

La Manchester, pe Old Trafford, Manchester United a trăit periculos cu FC Copenhagen. Maguire a marcat unicul gol al meciului, dar gazdele au trecut prin mari emoţii în minutul 90+7, când arbitrul italian Marco Guida a dictat penalti pentru danezi, dar portarul Onana a salvat la şutul lui Jordan Larsson şi United s-a impus cu 1-0, reuşind prima victorie în grupa A a competiţiei, unde ocupă locul al treilea, cu 3 puncte.

• Grupa D: Benfica Lisabona – Real Sociedad 0-1 (Mendez 63);
  • Grupa D: Inter Milano – Salzburg 2-1 (Alexis Sanchez 19, Hakan Calhanoglu 64 penalti / Gloukh 57).