Rezultatele alegerilor interne pentru preşedinţia USR PLUS urmează să fie anunţate joi, în jurul prânzului, la finalul procesului de vot desfăşurat online, pe parcursul unei săptămâni.
Membrii USR PLUS aleg noul preşedinte ale partidului rezultat în urma fuziunii dintre USR şi PLUS. Rezultatul scrutinului online urmează să fie validat de Congresul USR PLUS care va avea loc în zilele de 2 şi 3 octombrie, la Romexpo, în Bucureşti.
În cursa pentru şefia partidului s-au înscris trei candidaţi: Dan Barna, Dacian Cioloş şi Irineu Darău.
Votul s-a desfăşurat online prin intermediul unei platforme securizate. Urmează să fie organizat şi un al doilea tur, în cazul în care niciunul dintre candidaţi nu reuşeşte să obţină peste 50% din voturi.
Procesul a fost suspendat în prima zi, pentru aproximativ 24 de ore, după ce a fost constatată o eroare tehnică a platformei de vot, din cauza căreia şi-ar fi putut exprima opţiunea şi persoane care nu aveau acest drept. Drept urmare, perioada de vot s-a prelungit cu 24 de ore, până la 23 septembrie, ora 10,00.
Un număr de 48.959 de membri USR PLUS au avut posibilitatea să voteze în cadrul alegerilor interne.
Rezultatele finale în USR PLUS: Cine va conduce partidul pentru următorii 4 ani
Explorează subiectul
Articole Similare

1.258
Nicușor Dan a ajuns la Copenhaga și a fost primit de noua doamnă de fier a Europei: Discuții cu rol crucial, în contextul războiului hibrid al Rusiei
1.258

1.454
UDMR lansează ideea unui compromis pe reforma administrației cu concedieri, dar mai puține. Ministrul Cseke avertizează: Nu putem risca destrămarea coaliție
1.454

1.565
Șeful Consiliului Fiscal îl contrazice direct pe Ilie Bolojan: Nu se va încadra în ținta de deficit negociată la Bruxelles
1.565

42
Mircea Fechet a răbufnit după cazul tragic al copiilor morți la Iași: Mușamalizarea infecțiilor nosocomiale este o crimă!
42

109
Un nou partid își face loc pe scena politică din România. Cine a înființat Forța Alternativă pentru România (FAR)
109

4.047
Caz școală pentru coaliție - Pesedistul Alfred Simonis a disponibilizat 500 de oameni înainte să îi ceară Bolojan
4.047

4.878
SURSE Un nou eșec la negocierile din coaliție: Problema administrației locale este în aer
4.878

2.866
Ilie Bolojan a băgat experții din ministere în ședință: Se face lista cu proiecte SAFE
2.866

3.483
'Nu e corect' - Nicușor Dan a explicat de ce a întors în Parlament o lege cu un impact major asupra bugetului
3.483

206
Ştefan Pălărie (USR): Reforma administrativă este reorganizarea internă a aparatului de stat
206

6.676
Nicușor Dan întoarce o lege în Parlament - Președintele critică legea care scutește de impozit veniturile din criptomonede
6.676

186
Deputații au respins proiectul care impunea evaluări la ÎCCJ: Proiectul merge la Senat, USR izbucnește
186

125
Ministrul Agriculturii, chemat în Parlament la Ora Guvernului
125
Comentează