Robert Lewandowski, prolificul atacant polonez al lui Bayern Munchen, cel mai bun jucător FIFA în 2020 şi 2021, a justificat probabila sa despărţire de campioana en titre a Germaniei prin dorinţa sa de a simţi "mai multe emoţii în viaţă", relatează AFP, citat de Agerpres.
Întrebat luni seara, într-un podcast de pe site-ul polonez Onet.pl, de ce vrea să plece de la Bayern, fotbalistul în vârstă de 33 de ani a răspuns fără ezitare că vrea să simtă "mai multe emoţii în viaţă".
"În primul rând, ceva a murit în mine şi este un lucru peste care nu reuşeşti să treci", a explicat Lewandowski.
"Povestea mea la Bayern a ajuns la sfârşit", a declarat săptămâna trecută polonezul, fără să ofere indicaţii despre viitorul său.
Potrivit presei, FC Barcelona ar fi făcut o ofertă de 32 de milioane de euro pentru Lewandowski.
Atacantul, care în august va împlini 34 de ani, a spus după încheierea sezonului din Bundesliga că nu îşi va reînnoi contractul cu Bayern, care expiră în 2023, şi ar dori să părăsească echipa bavareză chiar în această vară.
Bavarezii pot obţine bani de pe urma sa doar dacă îl vor vinde în această vară.
"Cu ceea ce am dobândit datorită lui Bayern şi Bayern datorită mie", a spus jucătorul, ar fi mai bună găsirea unei soluţii acceptabile pentru ambele părţi şi să nu căutarea unei "decizii unilaterale".
"Cred că loialitatea şi respectul sunt mai importante decât afacerile" după opt sezoane petrecute împreună, crede atacantul. El a subliniat că lasă la Bayern "prieteni" mai degrabă decât "colaboratori".
După venirea sa la Bayern în 2014, Lewandowski a câştigat Liga Campionilor în 2020 şi opt titluri de campion al Germaniei, pe lângă cele două titluri cucerite cu Borussia Dortmund.
El a doborât mai multe recorduri, cel mai mediatizat fiind cel al numărului goluri într-un singur sezon din Bundesliga, cu 41 de realizări în 2020-2021.
El este al treilea marcator din istoria Ligii Campionilor, la egalitate cu Karim Benzema (86 de goluri), încă departe de Cristiano Ronaldo (140 de goluri) şi Lionel Messi (125 de goluri).
Robert Lewandowski nu este fericit! Polonezul vrea 'mai multe emoţii în viaţă'
Explorează subiectul
Articole Similare

21
Universitatea Cluj și CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 2-2
21

29
nter Milano a încheiat sezonul 2024-25 cu venituri record în Serie A
29

16
Supercupa Spaniei 2026 se va disputa la Jeddah, în Arabia Saudită
16

25
FC Argeș l-a transferat pe atacantul olandez Kevin Brobbey
25

11
Parma s-a impus cu 2-1 în fața celor de la Torino în etapa a cincea din Serie A
11

2.177
'Te faci că nu mă cunoști sau ce?' - Ionel Ganea pierde definitiv procesul cu Brigada Rutieră: decizia judecătorilor
2.177

22
Marc Marquez, șaptelea titlu mondial la MotoGP: 'Acum sunt împăcat cu mine însumi'
22

29
Jocurile Olimpice de la Paris 2024 au costat 6,6 miliarde de euro din fonduri publice
29

20
FC Botoșani câștigă în deplasare, 2-0 cu Metaloglobus
20

2.513
Scandal la Dinamo - 'Ți-ai plătit taxa?'. Tatăl lui David Popovici, acuzat de comportament dictatorial și taxe abuzive
2.513

36
Africa de Sud sancționată de FIFA pentru folosirea unui jucător suspendat
36

41
Jose Mourinho revine pe Stamford Bridge pentru meciul cu Chelsea
41

19
Elizabeta Samara, eliminată în primul tur la China Smash după un duel spectaculos
19
Comentează