Roger Federer s-a calificat în finala turneului de la Halle, după ce a trecut de francezul Pierre-Hugue

roger federer

Roger Federer (3 ATP) s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului de la Halle (Germania), după ce a trecut de francezul Pierre-Hugues Herbert (43 ATP), scor 6-3, 6-3, anun'[ MEDIAFAX.

Spre deosebire de precedentele două partide de la turneu de iarbă din Germania, când a pierdut set cu Jo-Wilfried Tsonga (77 ATP) și Roberto Bautista-Agut (20 ATP), Federer a avut parte de un meci ceva mai simplu, obținând calificarea în finală după aproximativ o oră de joc.

Elvețianul și-a adjudecat un break în primul set și a mai câștigat de două ori pe serviciul adversarului în actul secund. Federer are șansa de a câștiga al 10-lea titlu din carieră de la Halle.

În finala de duminică, Federer îl va înfrunta pe belgianul David Goffin (33 ATP), cel care a trecut în semifinale de itaianul Matteo Berrettini (22 ATP), scor 7-6 (4), 6-3. Fostul număr șapte mondial se va afla la prima finală ATP din acest an.

Federer se află în cursa pentru cucerirea celui de-al 10-lea titlu la Halle. Elveţianul a mai câştigat turneul de iarbă din Germania în 2003, 2004, 2005, 2006, 2008, 2013, 2014, 2015 şi 2017.