Români a luat AUR la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică

larisa iordache

Sportiva română Larisa Iordache a câștigat medalia de aur la paralele, sâmbătă, în concursul de Cupă Mondială la gimnastică artistică de la Koper (Slovenia), relatează agerpres.

Iordache a primit nota 13,800, la fel ca Elisabeth Black (Canada), dar departajarea s-a făcut după nota la execuție, Larisa având 5 zecimi în plus. Locul trei a fost ocupat de către brazilianca Flavia Saraiva.

În calificări, Iordache a fost notată în calificări la paralele cu 13,850 puncte, devansându-le pe brazilianca Flavia Saraiva, 13,750 puncte, și pe Elisabeth Black (Canada), 13,650 puncte.

Duminică, Iordache va evolua în finala de la bârnă. În calificări, românca a primit 14,400, fiind urmată, la mare distanță, de Black, 13,300, și de Barbora Mokosova (Slovacia), 12,900.