DESCARCĂ APLICAȚIA: iTunes app Android app on Google Play Windows Phone Store
CELE MAI NOI ȘTIRI ȘI ALERTE BREAKING NEWS: ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

România a câștigat 13 medalii, dintre care 3 de aur, în prima zi a Campionatelor Balcanice de la Cluj-Napoca

rtv.net
atletism obstacole

România a cucerit 13 medalii, dintre care 3 de aur, 6 de argint şi 4 de bronz, sâmbătă, în prima zi a Campionatelor Balcanice de atletism pentru seniori, care au loc pe Cluj Arena din Cluj-Napoca.

La ediţia a 73-a a Campionatelor Balcanice în aer liber, Ucraina se află pe primul loc în clasamentul pe medalii (6-8-3), după prima zi, urmată de Turcia (5-1-7) şi România (3-6-4), potrivit agerpres.ro.

Citește și: Ludovic Orban, reacție-fulger la protestele din Capitală și din alte orașe ale țării: Este necesară această măsură

La competiţia participă aproximativ 300 de sportivi din 12 ţări, România fiind prezentă cu o delegaţie formată din 64 de sportivi, potrivit site-ului FRA.

Medaliile de aur ale României au fost obţinute de Rareş Toader la aruncarea greutăţii, de Claudia Bobocea la 800 m şi de ştafeta feminină de 4x100 m.

Argintul a fost adus delegaţiei ţării noastre de Roxana Rotaru la 3.000 m, Andreea Iuliana Lungu la disc, Mihai Cristian Pîslaru la 400 m, Elena Adelina Panaet la 3.000 m obstacole, de Nicolae Soare la 5.000 m şi de Florentina Iuşco la triplusalt.

Cele patru medalii de bronz au fost cucerite de Sanda Belgyan la 400 m garduri, de Ioana Plăvan la aruncarea suliţei, de Andreea Marina Baboi la 100 m şi de ştafeta masculină de 4x100 m.

Citește și: Șeful Jandarmeriei Române răspunde la marea acuzație: ‘Această atribuție revine altor structuri’

La competiţie asistă lordul Sebastian Coe, preşedintele World Athletics, Dobromir Karamarinov, preşedintele Federaţiei Bulgare de Atletism, al Asociaţiei Balcanice de atletism şi preşedinte interimar al European Athletics, Ionuţ Stroe, ministrul Tineretului şi Sportului.

Rezultatele de sâmbătă:

MASCULIN

aruncarea ciocanului

1. Mihailo Kohan (Ucraina) 75,43 m

2. Ozkan Baltaci (Turcia) 73,72 m

3. Serghei Marghiev (R. Moldova) 72,74 m

4. Mihăiţă Andrei Micu (România) 67,03 m

......................................................................

8. Florin Sebastian Asmarandei (România) 58,44 m

400 m garduri

1. Berke Akcam (Turcia) 50.60

2. Dmitro Romaniuk (Ucraina) 50.61

3. Denis Neciporenko (Ucraina) 51.42

4. Vlad Dulcescu (România) 51.89

săritura în lungime

1. Marko Ceko (Croaţia) 7,88 m

2. Strahinja Jovancevic (Serbia) 7,79 m

3. Lazar Anic (Serbia) 7,74 m

...............................................

5. Gabriel Bitan (România) 7,51 m

........................................................

10. Cristian Andrei Sava (România) 7,14 m

400 m

1. Bosko Kijanovic (Serbia) 46.56

2. Mihai Cristian Pîslaru (România) 46.58

3. Aleksandr Pogorilko (Ucraina) 46.87

...............................................................

5. Robert Parge (România) 47.22

aruncarea greutăţii

1. Andrei Rareş Toader (România) 19,44 m

2. Igor Musienko (Ucraina) 19,42 m

3. Kemal Mesic (Bosnia-Herţegovina) 19,19 m

...........................................................................

5. Marius Constantin Musteaţă (România) 18,28 m

săritură în înălţime

1. Andrei Proţenko (Ucraina) 2,25 m

2. Dmitro Iakovenko (Ucraina) 2,15 m

3. Alperen Acet (Turcia) 2,15 m

4. Mihai Donisan (România) 2,10 m

5. Marius Cristian Dumitrache (România) 2,05 m

5.000 m

1. Maxim Răileanu (R. Moldova) 14:09.23

2. Nicolae Alexandru Soare (România) 14:14.09

3. Omer Amactan (Turcia) 14:17.30

..........................................................

5. Ilie Alexandru Corneschi (România) 14:24.62

100 m

1. Jak Ali Harvey (Turcia) 10.30

2. Aleksandr Sokolov (Ucraina) 10.35

3. Aleksa Kijanovic (Serbia) 10.41

.......................................................

8. Marian Valentin Tănase (România) 10.63

1.500 m

1. Iervand Mkrcian (Armenia) 3:47.60

2. Dino Bosnjak (Croaţia) 3:47.82

3. Mehmet Celik (Turcia) 3:47.98

......................................................

6. Adrian Garcea (România) 3:51.72

..........................................................

8. Nicolae Marian Coman (România) 3:53.75

ştafetă 4x100 m

1. Turcia (Kayhan Ozer, Jak Ali Harvey, Izzet Safer, Ertan Ozkan) 39.63

2. Ucraina (Aleksandr Sokolov, Emil Ibraghimov, Stanislav Kovalenko, Aleksandr Pogorilko) 39.87

3. România (Cristian Nicuşor Roiban, Marius Gabriel Ţone, Petre Nicolae Rezmiveş, Marian Valentin Tănase) 40.55

FEMININ

aruncarea discului

1. Ozlem Becerek (Turcia) 53,41 m

2. Andreea Iuliana Lungu (România) 50,15 m

3. Iana Kopceva (Bulgaria) 41,48 m

4. Elena Mihaela Asmarandei (România) 41,22 m

3.000 m

1. Burcu Subatan (Turcia) 9:24.89

2. Roxana Elisabeta Rotaru (România) 9:24.97

3. Bojana Bjeljac (Croaţia) 9:26.93

săritura cu prăjina

1. Iana Gladiciuk (Ucraina) 4,40 m

2. Marina Kilipko (Ucraina) 4,30 m

3. Demet Parlak (Turcia) 4,10 m

....................................................

5. Ştefania Andreea Drăgan (România) 3,40 m

400 m garduri

1. Viktoria Tkaciuk (Ucraina) 55.58

2. Maria Mikolenko (Ucraina) 57.43

3. Sanda Belgyan (România) 58.40

4. Iulia Nicoleta Banaga (România) 59.01

400 m

1. Ana Rîjîkova (Ucraina) 51.74

2. Alina Logvinenko (Ucraina) 52.89

3. Nevin Ince (Turcia) 55.94

4. Bianca Georgiana Anton (România) 56.35

3.000 m obstacole

1. Natalia Strebkova (Ucraina) 9:41.38

2. Elena Adelina Panaet (România) 9:59.12

3. Derya Kunur (Turcia) 10:21.81

triplusalt

1. Gabriela Petrova (Bulgaria) 14,19 m

2. Florentina Iuşco (România) 13,50 m

3. Tugba Aydin (Turcia) 13,44 m

.....................................................

6. Diana Ana Maria Ion (România) 13,22 m

100 m

1. Milana Tirnanic (Serbia) 11.67

2. Ina Eftimova (Bulgaria) 11.70

3. Marina Andreea Baboi (România) 11.73

aruncarea suliţei

1. Vanja Spaic (Bosnia-Herţegovina) 53,31 m

2. Mihaela Petkova (Bulgaria) 50,35 m

3. Ioana Valentina Plăvan (România) 47,79 m

4. Alisia Adela Paruba (România) 45,13 m

800 m

1. Claudia Mihaela Bobocea (România) 2:03.32

2. Liliana Gheorghieva (Bulgaria) 2:05.16

3. Daria Vdovicenko (Ucraina) 2:06.07

..............................................................

7. Cristina Daniela Bălan (România) 2:14.09

ştafetă 4x100 m

1. România (Ana Maria Roşianu, Iulia Nicoleta Banaga, Anamaria Nesteriuc, Marina Andreea Baboi) 46.11

2. Bulgaria (Ina Eftimova, Elena Miteva, Iva Aleksandrova, Kristina Burukova) 47.33

3. R. Moldova (Iuliana Dovganici, Anastasia Senchiv, Tatiana Contrebut, Diana Podoleanu) 50.57

ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Fii la curent cu cele mai noi stiri.

Urmărește stiripesurse.ro pe Facebook

×
NEWSLETTER

Nu uitaţi să daţi "Like". În felul acesta nu veţi rata cele mai importante ştiri.