România a câştigat Trofeul Carpaţi, după 25-23 cu Spania

Facebook
handbal minge

Naţionala feminină de handbal a României a câştigat Trofeul Carpaţi, după ce a învins echipa Spaniei cu scorul de 25-23 (10-8), sâmbătă, în Complexul Sportiv şi de Agrement Unirea.

Cu două victorii şi un egal, tricolorele au câştigat competiţia, în ciuda unui debut dificil, în faţa Austriei (32-32), în care au evitat cu şansă înfrângerea.

Meciul cu Spania a fost unul strâns, cu puţine goluri în prima repriză (18), dar cu ultimele zece minute foarte prolifice. Echipa antrenată de Florentin Pera conducea cu 4-2 după zece minute, apoi diferenţa a crescut la trei goluri, 7-4 (20), iar la pauză România avea 10-8, potrivit Agerpres.

Ibericele au egalat situaţia în repriza secundă, 13-13 (min. 40), şi au avut de mai multe ori avantaj, dar România avea un singur gol în plus pe tabelă când mai erau zece minute de joc (17-16), reuşind să se impună cu 25-23.

În celălalt meci, Serbia a dispus de Austria cu 30-29.

În clasamentul final, România a ocupat primul loc, urmată de Serbia, Spania şi Austria.

România se pregăteşte pentru EHF EURO 2022, care va avea loc în perioada 4-20 noiembrie, în Slovenia, Macedonia de Nord şi Muntenegru, tricolorele urmând să joace în Grupa C, alături de puternicele echipe ale Franţei, Olandei şi de Macedonia de Nord.