România a căzut în urna a patra și a bătut degeaba, în Muntenegru: Rămânem, totuși, în Divizia C, după victoria Serbiei cu Lituania

Inquam Photos / Octav Ganea
Inquam romania nationala fotbal

Reprezentativa României a învins, marţi seară, în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), selecţionata Muntenegrului, în ultima etapă a grupei 4 a Diviziei C din Liga Naţiunilor şi a încheiat grupa pe locul doi. Pe primul loc a terminat Serbia, care a promovat în Divizia B a competiţiei. Tricolorii aveau însă nevoie de o victorie cu 2-0 pentru a prinde ultimul loc care ar fi păstrat-o în cea de-a treia urnă a preliminariilor pentru Euro 2020. Așa, am căzut în urna a patra.

La Podgorica, golul a fost marcat de Ţucudean, în minutul 44, cu un şut din afara careului, scrie news.ro.

Ciprian Tătăruşanu a apărat, în minutul 72, un penalti executat de Jankovic, acordat pentru o intervenţie a lui Săpunaru la Mugosa.

În minutul 87, Kosovic a trimis mingea în poarta apărată de Tătăruşanu, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Muntenegru: 1. Petkovic – 23. Marusic (21. Klimenta ’87), 5. Kopitovic, 22. Simic, 7. Vesovic – 18. Kosovic, 20. Ivanic – 10. Jankovic (8. Djordjevic ’81), 9. Mugosa, 16. Jovovic – 11. Beciraj (3. Boljevic ’64). Selecţioner: Ljubisa Tumbakovic

România: 12. Tătăruşanu – 6. Manea, 22. Săpunaru, 4. Moţi, 3. Toşca – 15. Anton, 23. Stanciu – 7. Chipciu (17. Deac ’82), 10. Maxim, 13. Keşeru (5. Băluţă ’88) – 19. Ţucudean (9. Puşcaş ’74). Selecţioner: Cosmin Contra

Partida s-a disputat pe ploaie.

Meciul a fost arbitrat de germanul Felix Zwayer, ajutat de asistenţii Thorsten Schiffner şi Marco Achmuller. Arbitri adiţionali au fost Tobias Stieler şi Sascha Stegemann, iar rezervă Christian Gittelmann.

Clasamentul final al grupei este următorul: 1. Serbia – 14 puncte, 2. România – 12 puncte, 3. Muntenegru – 7 puncte, 4. Lituania – niciun punct.

Serbia a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 4-1 (0-0), echipa Lituaniei şi a câştigat Grupa a IV-a a Diviziei C. Serbia a acumulat 14 puncte şi a promovat în Divizia B, iar Lituania a retrogradat, nereuşind niciun punct, în şase meciuri.

Au marcat: Zulpa '51 (a), Mitrovici '58, Prijovici '71, Ljajici '74 / Petravicius '64