România a debutat cu dreptul în preliminariile Campionatului European Under-19

prosport.ro
Romania handball

Selecţionata României a învins Letonia cu scorul de 40-29 (21-16), luni, la Riga, într-un meci din preliminariile Campionatului European de handbal masculin Under-19 din 2022.

Gazdele au jucat mai bine timp de 20 de minute, dar tricolorii au intrat la pauză în avantaj, cu 21-16, iar în repriza secundă şi-au majorat diferenţa de pe tabelă.

Pentru echipa antrenată de Daniel Anca au marcat Denis Veres 7 goluri, Antonio Ovidiu Bordeanu 6, Ionuţ Adrian Stănescu 4, Călin Dedu 4, Daniel Stanciuc 5, Robert Gabriel Cîţu 4, Raul Ştefan Bote 3, Erik Leonard Pop 2, Ianus Dumitrescu 2, Tamas Katona 1, Tiberius Ştefan Toboşaru 1, Răzvan Ştefan Chiratcu 1, informează Agerpres.

De la baltici cel mai bun a fost Endijs Kusners, cu 12 goluri înscrise.

Marţi, de la ora 15:00, România va juca al doilea său meci din grupa a doua valorică, împotriva Luxemburgului.