România a fost ÎNVINSĂ DRAMATIC de Norvegia la Europeanul de handbal feminin

romania handbal europene

România a început cu o înfrângere goana după aur de la Europenele de handbal feminin din Suedia. Handbalistele antrenate de Martin Ambros au fost învinse de Norvegia, campioana europeană și mondială.

A fost 13-11 pentru nordice la pauză. Cu 10 minute înainte de finalul meciului, România era condusă cu 21-16. Tricolorele au forțat și au ajuns la 21-19. Numai că totul s-a terminat după ce am ratat cu poarta goală în ultimele 5 minute, iar nordicele au avut 3 lovituri de la 7 m, una ratată. La finala a fost 23-21 pentru Norvegia.  În celălalt meci al grupei, Rusia a învins Croaţia, scor 32-26.

Nora Mork, autoare a 7 goluri, a fost desemnată cea mai bună jucătoare a meciului.

Au evoluat echipele:

România: Paula Ungureanu, Denisa Dedu — Aneta Udriștioiu, Gabriella Szucs, Melinda Geiger (2 goluri), Crina Pintea, Eliza Buceschi (4), Cristina Neagu (6), Cristina Florică, Cristina Laslo, Ana Maria Iuganu (2), Cristina Zamfir (2), Oana Manea, Mădălina Zamfirescu, Florina Chintoan, Laura Chiper (5). Selecționer: Martin Ambros.

Norvegia: Kari Aalvik Grimbo, Silje Solberg — Veronica Kristiansen (5), Vilde Ingstad, Nora Mork (7), Marit Malm Frafjord (1), Silje Waade, Amanda Kurtovic (1), Camilla Herrem (5), Marta Tomac (1). Selecționer: Thorir Hergeirsson.

România se află în Grupa D de la EURO 2016. Alături de fetele noastre mai sunt și naționalele Rusiei și Croației. Primele trei clasate din fiecare din cele patru grupe preliminare se vor califica în cele două grupe principale, meciurile fiind programate între 10-14 decembrie, după care, în 16 decembrie vor avea loc semifinalele şi partida pentru clasarea pe locurile 5-6, iar în 18 decembrie, finalele pentru medalii.