România a fost SPULBERATĂ de Olanda, în finala pentru bronz: Vicecampioanele mondiale ne-au învins cu 24-20

captura Digi Sport
Romania handbal

România a jucat finala mică la Europeanul de Handbal feminin, din Franța, în compania Olandei! Vicecampioana mondială s-a distrat cu tricolorele, mai ales în prima repriză, în care româncele au marcat doar 8 goluri în 30 de minute. A fost 15-8 pentru batave la pauză, iar cea mai mare diferență de goluri a fost de 8.

Finalul a fost cu emoții, România fiind la 3 goluri distanță, în minutul 58. S-a terminat 24-20 pentru Olanda, care a pus mâna pe medaliile de bronz, din postura de vicecampioană europeană. Obiectivul României la Europene era clasarea în primele 6.

Pentru România au marcat Elisei – Ardean 6 goluri, Chiper 3, Geiger 2, Buceschi 2, Perianu 2, Laslo 2, Zamfirescu 2, Pintea 1, iar de la Olanda s-a remarcat Groot 5 reuşite.

Naţionala României a obţinut următoarele rezultate la Campionatul European din Franţa: România – Cehia 31-28 (17-11), România – Germania 29-24 (14-11), Norvegia – România 23-31 (12-18), în grupa preliminară D, România – Olanda 24-29 (10-11), România – Spania 27-25 (10-12) şi România – Ungaria 29-31 (17-17), în grupa principală II, România – Rusia 22-28 (15-16) în semifinale şi România – Olanda 20-24 (8-15), în finala mică.

Din semifinale, România a fost lipsită de aportul căpitanului Cristina Neagu, accidentată în finalul partidei cu Ungaria şi diagnosticată ulterior cu ruptură de ligament anterior încrucişat la genunchiul drept.