România a pierdut său primul meci la Mondialul de handbal Under-18 din Macedonia de Nord

Facebook
handbal minge

Echipa României a fost învinsă de Coreea de Sud cu scorul de 33-31 (17-16), joi seara, la Skopje, în primul său meci din Grupa principală III a Campionatului Mondial de handbal Under-18 din Macedonia de Nord,

Tricolorele au suferit astfel primul eşec, după victorii cu Guineea şi Slovenia şi un egal cu Olanda, potrivit Agerpres.

Coreea de Sud a condus aproape tot timpul în prima repriză, la pauză având avantaj minim, 17-16, după care s-au desprins în repriza secundă la şapte goluri, 24-17 (min. 37). România nu a reuşit decât să se apropie la două goluri pe tabela de marcaj (31-33).

Anamaria Mihaela Grigore a marcat 6 goluri pentru echipa antrenată de Aurelian Roşca, Maria Noemi Mezei a reuşit şi ea 6, Mihaela Andreea Mihai 5, Alisia Lorena Boiciuc 5, Maria Diana Lixăndroiu 4, Teodora Lavinia Damian 3, Vanessa Leona Predescu 1, Orsolya Maria Mozes 1.

De la învingătoare s-au remarcat Minseo Kim (10 goluri), Seojin Kim (6), Hyewon Lee (5) şi Jia Kim (5).

În celălalt meci al grupei, Olanda a învins Germania cu 31-25.

Coreea de Sud este lider, cu 4 puncte, urmată de Olanda, 3 puncte, România, 1 punct, Germania, 0 puncte. Primele două clasate se califică în sferturile de finală.

Vineri, România va juca ultimul său meci în grupă, contra Germaniei (17:30), în timp ce Coreea de Sud va înfrunta Olanda (15:30).